DanışmanAkademi Yazarı – Ceren Temirel: Yavaşlayarak Doğru Yaşama Sanatı

Yavaşlayarak Doğru Yaşama Sanatı

Bütün gün ‘‘Ne zaman akşam oldu, ne çabuk gün bitti.’’ sözünü ne çok duyuyoruz değil mi? Ne bu aceleci hallerimiz? Sürekli bir işten diğerine koşturuyor, hızlı hareket ediyor, hızlı yemek yiyor, hızlıca eve dönüyor, hızlıca uykuya dalıp ertesi günün gelmesini bekliyoruz. Hayatı çok hızlı yaşıyoruz. O kadar hızlı yaşıyoruz ki belki de bizim için ‘‘en önemli anlar’ ı kaçırıyoruz. İşleri yetiştirme telaşımız ailemizden, dostlarımızdan hep uzak kalıyoruz. En çok da kendimize hiç zaman ayırmıyoruz. Gün içindeki telaşlar, toplantıdan toplantıya koşmalar, iş telefonları yüzünden sevdiklerimize ayıracağımız vakitlerden çalıyoruz. Bedenimiz dursa da aklımız hızlıca bir düşünceden diğer düşünceye geçiyor. Sonra kafamızda bin bir türlü düşünceyle uykusuz bir geceye merhaba diyoruz.

 

O zaman hadi gel bu son uykusuz gecen olsun. Sabah güzel bir enerjiyle uyan. Eline bir fincan çayını al ve yavaş yavaş yudumlayarak güne merhaba de! Yavaş bir yaşama ilk adımı atmış bulundun. Artık ‘‘an’’a odaklanıp hayatında neyi yavaşlatmak istiyorsan onunla başlayabilirsin. Peki, yavaş yaşamaya nereden başlayabilirsin gel bunu birlikte inceleyelim.

 

  • Hayatından teknolojiyi biraz uzak tutmakla başlayabilirsin. Sevdiklerinle yemek yerken herkesin sohbet etmek yerine telefona baktığına hiç şahit olmadın mı? Birlikte olmanın ne anlamı oldu şu an? Bırak telefonu, sosyal medyayı, yediğin yemeğin fotoğraflarını paylaşmayı… Bir iki saat telefonunu kapat, yemeğin tadını çıkar ve sevdiklerine odaklan.
  • Minimalizmle tanışmalısın. Daha az alışveriş yapıp fazla eşyalardan kurtulmalısın. İlk olarak gardırop temizliği yaparak başlayabilirsin. Fazlalıklardan kurtulup ihtiyacın yoksa yenilerini almamaya dikkat etmelisin.
  • Sanal dünyayı takip etmek yerine doğayı keşfetmelisin. Dışarı çık, çevreni izle( fakat şehirden biraz uzaklaş), yeşilliklere bak, temiz havada yürü ve o güzel havayı içine çek, derin bir nefes al.
  • Yapacağın tüm işleri bir süre kenara at, negatif düşüncelerden arın ve hayatın sana sunduğu güzellikleri düşün. Geçmişte kızdığın insanları affet, geleceğe odaklan ve an’ı yaşa.
  • Bazen hiçbir şey yapmamaya çalış. Dur ve kendine izin ver. Gökyüzünü izle, yaşamın mucizevi anlarını gör ve anlamaya çabala. Her şeyde mutlu olacak sebepler bul ve gülümse.

 

Velhasıl, bu hayata bir kere geliyoruz ve tekrar gelmeyeceğiz. Zaman hızla akarken kendimiz için yavaşlayıp hayatın tadını çıkarma vakti geldi artık.

 

Yazımı Ziya Osman Saba’nın şiiriyle bitirmek istedim. Sevgiyle kalın.

 

ARTIK YAŞAMAK İÇİN

Artık yaşamak için herkesten kaçacağız,
Dünya bize verecek yalnız güzellikleri,
Yalnız, semalarından dökecek ruhumuza,
Geceler mehtapları ve gündüzler seheri

Düşünceli yürürken, bir yol dönemecinde
Çıkacak ömrümüze beyaz dallarla bahar.
Hatırlatacak bize şen çocukluğumuzu,
Erguvanlı bir bahçe, mor salkımlı bir duvar.

Tekrar yaşayacağız ümitli sabahları,
Bulacağız dünyanın o en güzel yerini.
Ebedi bir sahilde yeniden tadacağız
Kol kola sükûn dolu akşam gezmelerini.

 

Ceren TEMİREL

Rehber Öğretmen / Yaşam Koçu

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter
YouTube
Instagram