“Hangi Derse Nasıl Çalışmalı?” serisinin ilk dersi olan “Türkçe Dersine Nasıl Çalışılmalı?” konulu yazımıza hoş geldiniz.

 

Yeni sistemle (YKS) birlikte değerine değer katan üniversite sınavının en kilit derslerinden birisi olan Türkçe dersine selam olsun. Sınava hangi alanda hazırlanırsanız hazırlanın, mutlaka bu dersle yolunuzun çakışacağını unutmamanız dileği ile…

Türkçe Dersine Nasıl Çalışılmalı?

Bilindiği gibi ilk oturumda zorunlu olması ve yine ilk oturum için yüzdelik dağılımın %50’sini kapsaması tüm puan türlerinin hesaplanmasında Türkçenin belirgin bir seçiciliğinin olacağının göstergesidir.

 

Bazı sayısalcı öğrenciler “Benim için asıl önemli olan sayısal derslerdir, Türkçeden yaptığımda yanına kardır.” düşüncesiyle hareket etmekte ve bu dersi yeteri kadar ciddiye almamaktadırlar. (nasılsa yaparım!) Halbuki bir puanın bile büyük bir anlam ifade ettiği üniversite sınavında, bu dersin ihmal edilmesi çok büyük bir yanılgıdır. Sayısaldan sınava hazırlanan öğrencilerin sözel derslerden yüksek net çıkarmaları, rakiplerine göre daha avantajlı olmalarını ve yarışa bir adım önde başlamalarını sağlayacaktır.

 

  • Türkçe sorularının büyük bir kısmı okuduğunu anlama ve anladığını kısa sürede yorumlama esasına dayanmaktadır. Bu anlamda küçük yaşlardan itibaren kitap okuma alışkanlığı olan öğrencilerin çok avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

 

  • Türkçe testinde çok sayıda paragraf sorusu sorulmaktadır. Bu sorular her ne kadar uzun ve sıkıcı görünseler de aslında çözülmesi en kolay olan soruların başında gelmektedirler. Uzun soru kolaydır!

 

  • Paragraf sorularını çözerken önce soruyu okuyun, daha sonra paragraf metnine geçiniz. Bu durum, paragrafı daha kolay ve kısa sürede anlamanızı sağlayacaktır.

 

  • Soruları hızlı okumanız çok önemlidir. Sorunun altını çizerek okumanız veya dudaklarınızı kıpırdatmanız da çok zaman kaybetmenize sebep olacaktır. Dolayısıyla son sınıfa gelmeden hızlı okuma tekniklerini öğrenmenizde büyük fayda vardır. Eğer son seneniz ise, akranlarınızdan çok daha fazla pratik yapmalı ve kesinlik süre tutarak bol bol soru çözmelisiniz. (Son sene hızlı okuma kursuna gitmeyiniz!)

 

  • Türkçe dersinde çok iddialı olsanız da yine de hem paragraf çözmekten hemen sıkılmamak ve soğumamak için hem de genel anlamda okuduğunu anlama becerisini geliştirmek için günlük alıştırma gereklidir. Bunun için günlük üç test yeterli olacaktır. (Her günün başı ya da sonunda ikişer test paragraf-süreli) paragraf hızlanma antrenmanı çizelgesi için: ………………………………………………………..

Paragraf Hızlanma Antrenman Çizelgesi; 1. hafta her gün 1 test soru başına 2 dakika

Paragraf Hızlanma Antrenman Çizelgesi; 2. hafta her gün 2 test soru başına 2 dakika

Paragraf Hızlanma Antrenman Çizelgesi; 3. hafta her gün 3 test soru başına 2 dakika

Devamında 3 hafta boyunca her gün 3 test soru başına 1,5 dakika

Ve sınava kalan sürede ise her gün 3 test soru başına 1 dakika (deneme çözülebilir)

 

  • Dilbilgisi konuları birbirinden bağımsız değildir, her bir konu diğerinin temelini oluşturur. Konuların sırasıyla düzenli tekrarına-özetine haftada bir göz atılmalıdır. (Hafta sonu belirleyeceğiniz bir günde kırk dakika yeterli olacaktır. Kısa bir tekrar ve en az iki test – her hafta)

 

  • Yazım kuralları ve noktalama işaretleri konularına iyice çalıştıktan sonra mümkün olduğunca günlük hayatta kullanmalı, kitap dergi hatta soru bankalarında dahi bu kurallara dikkat ederek konuyu pekiştirmelisiniz. Eğer yalnızca ezber yapıp soru çözüp kapatırsanız öğrenme gerçekleşmeyecektir.

 

  • Ve son olarak tüm konular bittikten sonra (bir konu anlatımı, iki soru bankası bitmiş olmasını kastediyorum…) konu konu test çözmek yerine her gün 40 soruluk deneme çözmenizde çok büyük fayda vardır. Üç gün ard arda aynı konudan hata yapılıyorsa muhakkak konuya geri dönmeli güzel bir tekrar yapılmalı ve konu ile ilgili (deneme değil) bol soru çözülmelidir.

 

Özetle; Türkçe düşünmek, Türkçe konuşmak ve yazmak için Türkçeyi tüm kurallarıyla bilmek ve yaşamak gereklidir. Bu ders sınav odaklı çalışmaktan çok daha fazlası olmalıdır.

 

Türkçe dersine nasıl çalışılmalı adlı yazımızın sonuna gelirken bir sonraki “Hangi Derse Nasıl Çalışmalı” konulu yazımızda buluşmak üzere.

Sevgiyle kalın…

Sosyal medya hesaplarından takip ederek canlı yayınlara katılıp çizelgelerin kullanımı hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Canlı Yayınlar;

Instagram Sayfamız: Danışman Akademi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir