TEKNOLOJİDEN UZAK BİR UYKU = SAĞLIKLI VE MUTLU ÇOCUKLAR

teknolojiden uzak bir uyku

Teknolojinin, artık hayatımızda ki yeri tartışılmaz bir gerçektir. Çocuklarımızın yanı sıra yetişkinler olarak bizler bile bilgisayarsız, telefonsuz ve internetsiz bir hayatı atık hayal bile edemiyoruz. Hatta yetişkin olmamıza ve teknolojik cihazların yaydığı birçok negatif etkiyi bilmemize rağmen gece dahi telefonlarımızı yatağımızın başucunda bulunduruyoruz. Hal böyle olunca özellikle yetişme çağındaki çocukların bu cihazlardan ne kadar etkilendikleri konusunda endişelerimiz her geçen gün artıyor maalesef…

Özellikle ergenlik öncesi ve ergenlik döneminde olan çocuklarımız için arkadaşları ile yaptığı gece mesajlaşmaları, oynadığı online oyunlar günümüzde artık birer popülarite ihtiyacı… Bu nedenle düzenli uykunun onlara sağlayacağı faydaları kolaylıkla göz ardı ederek ikinci plana atabiliyorlar. Bu noktada onları bilinçlendirmek biz yetişkinlere ve ebeveynlere düşüyor.

Yapılan bir araştırma da;  anne babalara, çocuklarının cep telefonları ile birlikte yatmalarına izin verip vermediklerini sormuşlar. Sonuçlara göre; katılımcıların yüze 30’u ara sıra izin verdiklerini söylerken, yüzde 30’u hiçbir şekilde izin vermediklerini söylemiş. Bu konuda izin vermemek için bilimsel olarak bakılırsa bazı nedenler de yok değil. Bizde sizlerle bu sebepleri çocuklarımıza yararlı olacağını düşünerek paylaşmak istedik.

 

  • Yatmadan bir saat önce cep telefonlarını kullanan çocuklar, uykuya hemen geçemiyorlar. Uzmanların söylediklerine göre normalde 15-20 dakika içinde dalmaları gerekirken, çocukların yüzde 13 ile 52’si arasında uykuya dalma süreleri 60 dakikayı geçiyor.

 

  • Aynı araştırma sonuçlarına göre, yatmadan bir saat önce cep telefonlarını kullanan çocukların yüzde 35 ile 53 arası, telefon kullanmayan çocuklara göre bir gecede iki üç saat az uyuyorlar. Hâlbuki 11-16 yaş grubu çocukların gecede 10 saat uyku uyumaları gerekiyor. Yine uzmanlara göre, normal uykudan birkaç saat eksik uyumanın bazı riskleri var. Örneğin bu çocuklarda davranış problemleri, öğrenme bozuklukları, okul başarısında düşmeler ve duygusal sıkıntılar ortaya çıkabilir.

 

  • Akıllı telefonlar eğer elin altındaysa sadece çocukları değil yetişkinleri bile kullanmaya teşvik ediyor. İncelemelere göre, cep telefonları çocuklar uykuya yattıklarında, eğer erişilebilir bir uzaklıkta ise, bu çocuklar gece boyunca hemen hemen dört saat uyanık kalabiliyor. Bu durumun giderek artacak olursa çocuklarda depresyon, kaygı, bilişsel sorunlar ve öğrenme güçlüğü gibi sorunlar kaçınılmaz olmaya başlayacaktır.

 

  • Yatmadan önce tablet veya cep telefonlarından birtakım yazılar okuyan çocuklarda, basılı bir kitap okuyanlara göre uyumayı sağlayan hormanların daha az üretildiği tespit edilmiş. Üstelik uyKuya geçmeleri daha uzun oluyor ve REM uykusuna (rüya görülen uyku) gece boyunca hiç ulaşılmıyor. Bu nedenle e-kitap, iPad ve akıllı telefon okuma uygulamaları pek de masum sayılmamaktadır.

 

  • Tabi ki uyku problemine neden olabilecek tek faktör LED ekranların mavi ışığı değil. Cihazların elektromanyetik radyasyonu da özellikle çocuklarımızın iyi bir gece uykusu almasını engellemektedir.

 

Sonuç
Gelişme çağında olan tüm çocuklarımız için düzenli uyku son derece büyük bir ihtiyaçtır. Gün içinde ki akademik ve sosyal performansını doğrudan etkilemektedir. Tüm bu sebepleri çocuklarımıza uygun bir şekilde ifade edebilmeli ve gece teknolojik cihazlardan uzak durmaları için bir şeyler yapmalıyız.

 

Örneğin;

  • Çocuklarımızın yatmadan iki saat önce cep telefonlarını kaldırmaları ile ilgili bir aile kuralı koyabilirsiniz.
  • Sabahları uyanmak için cep telefonlarını kullanmaları yerine bir çalar saat kullanmasını isteyebiliriz.
  • Yatmadan önce kitap okumak çok güzel bir şey ama onlara basılı kitap okumaya ikna etmeliyiz.
  • En önemlisi ve en etkili yöntem ise cep telefonlarını yattıkları odanın dışında şarj etmeleri olacaktır. Bu şekilde zamansız gelecek bildirimlerin onların uykusunu bölmesine engel olmuş olacağız.

 

 

Şengül ÖZALPAY

Rehber Öğretmen ve Aile Danışmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter
YouTube
Instagram