“Hangi Derse Nasıl Çalışmalı?” serisinin yedinci dersi olan “Tarih Dersine Nasıl Çalışılmalı?” konulu yazımıza hoş geldiniz.

 

Eşit ağırlık ve sözel öğrencileri için bir hayli fazla öneme sahip olan, sayısalcılar için ise TYT’de eğer vakit kalırsa muhakkak göz atacakları bir dersi inceleyeceğiz bugün; Tarih.

Tarih Dersine Nasıl Çalışılmalı? Öncelikle İlgi Duymalısınız

Öncelikli kavramımız İLGİ.

Evet tüm dersler için geçerlidir fakat özellikle tarih dersi için ezberden öteye geçmek itiyorsanız derse olan ilginizi maksimuma çıkarmanız gerekiyor.

 

İlkokuldan bu yana benzer konuları tekrar tekrar işlemekten bıkan genç beyinlerin, sınav sürecinde yaptıkları en büyük hata, çalışmaya başladıklarında “Bu konuyu biliyorum yaa!”, “Haa evet tamam bu savaşı hatırlıyorum, geç…” gibi gibi geçmişten hatırında kalan tek tük bilgileri genelleyip tüm ayrıntılarıyla biliyormuş gibi hızlı hızlı geçmesidir. Ama siz bu öğrencilerden değilsiniz, biliyorum.

 

Sınav grubunda olan bir öğrenci tarihe sıfırdan, hiç bir şey bilmiyormuş gibi başlamalı.

Eğer ki bu yazıyı sınava az bir zaman kala okuyorsanız, tüm konuları sıfırdan almaya vaktiniz yoksa, pratik yöntem olarak direk soru bankasından soru çözmeye başlayın ve her test için soru sayısının %20sinden fazla hata yapana kadar test üzerinden konu tekrarı yapın. (örnek: 20 soruluk bir testte 4 yanlış)

 

Diğer tüm derslerde yazdığım konuları sırasıyla gitme işi tarih dersi için sizinde anlayacağınız üzere bir zorunluluktur. Sakın konudan konuya atlamayın ve tarihi süreç içerisindeki sebep sonuç ilişkilerini kaçırmayın. (misal: Osmanlı’nın kuruluş sürecini çalışırken sıkılıp bir anda yeniçağda Avrupa konusuna atlamayın.)

 

Kritik noktaları, tarihleri, savaş, barış, antlaşmaları, hangi olayların neyi tetiklediğini muhakkak not edin.

 

Özellikle tarih dersi için detaylı özet çıkarmakla vakit kaybetmeyin. Emin olun çarşaf çarşaf sözde özetleriniz olur ve bir süre sonra onlara da bakmamaya başlarsınız. Bunun yerine bol soru çözün.

Konu anlatımlı kitaplardan ya da ders öğretmeninden alacağınız bilgi %30 ise, sorulardan çıkaracaklarınızda %70 olacaktır.

Tarih Dersine Nasıl Çalışılmalı? Tarihe Nasıl Davranılmalı ?

Tarih çalışırken roman okur gibi davranmayın! Okuduğunuz metin içerisindeki en öneli noktaları bulup renkli kalemle işaretleyin-not edin. Fakat tekrar ediyorum, bu derste çok ama çok fazla detay vardır. Bu da önemli, bu da önemli derken bir bakmışsınız siz de bir kitap yazmışsınız. Mümkün olduğunda kilit noktaları ve unutabileceğinizi düşündüğünüz detayları not edin.

 

Tarih sorularının çeldiriciliği çok yüksektir. Bu nedenle bu sorular, çoğu kez kavramların ve verilen öncül bilgilerin çok iyi anlaşılabilmesine bağlıdır. Örneğin, “Kaptülasyon”, “Meşrutiyet”, “Kavimler Göçü” vb., kavramlar bilinmeden soruları tam anlamıyla anlamak çok mümkün görünmemektedir. Bu nedenle Tarih dersinin özgün kavramlarını çok iyi bilmek gerekmektedir.

 

Gerçek şu ki tarih dersi sorularını çözmek bulmaca çözmek gibi riskli ve heyecanlıdır. Ne kadar soru çözerseniz, bu bulmacanın veya yanıltmacanın mantığını çok daha nitelikli bir şekilde kavrar ve bu konuda giderek daha da ustalaşabilirsiniz.

Tarih Dersine Nasıl Çalışılmalı ? Empati Kurun

Tarih dersi için bir detay;  soruyu yazan metin yazarı ile empati kurabilmek.

Tarih sorusu yazanların, soruyu yazmadan veya yazarken somut bir amaçları vardır.

 

Örneğin sayısal derslerde öylesine rakamları kullanarak işlem mantığını ihlal etmeden soru yazmak mümkünken, tarih sorularında ise durum çok farklıdır. Cevap, soru yazılmaya başlamadan bellidir ve yazarın aklındadır. Bu nedenle metin/soru yazarı, o cevaba teğet geçen kavramlar kullanır. Aklındaki o cevabı mutlaka şıklarda ima eder.

Amacı, o cevapla direkt ya da endirekt kavramları bir arada kullanarak öğrencinin cevaba en yakın olan şıkkı bulmasını sağlamak ya da sınamaktır.

Bu anlamda, Tarih sorularını çözerken sorunun yazarıyla empati kurarak ve adeta zekâlarınızı yarıştırarak metin yazarının kafasındaki doğru cevabı yakalamaya çalışın.

 

Unutmayınız ki, Tarih sorularının cevaplarını 2 şıkka indirmek bilgi ve düzenli çalışmakla kazanılacak bir kazanım iken, o iki şıktan doğrusunu bulup seçmek ise yukarıda ifade etmeye çalıştığım, tecrübe, empati ve strateji ile başarılabilecek bir kazanımdır / yetenektir.

 

Eğer soruda bilgiler, öncüller ve argümanlar, çerçeveler verilmişse; soruyu kafamıza ve kendi bilgi dağarımıza göre değil, soruda verilen bilgilere paralel olarak çözmemiz gerekmektedir. Eğer soruda bilgi, öncül, çerçeve ya da argümanlar verilmemişse; soruyu şıklarına göre çözmeli, ya da şıklardan hangisi sorunun soruluş amacına uygun veya yanaşık duruyorsa o şıkta karar kılınmalıdır.

 

Son olarak, farklı kaynaklardan kolaydan zora doğru bol soru çözerek tekniğinizi geliştirmenizi, çözemediğiniz soruları asla es geçmemenizi, akranlarınızla soru üzerine kritik yapmanızı, imkanınız varsa bu soruları hocalarınızla çözmenizi tavsiye ederim.

 

Önce sev! Zamanla onun dilini anlamaya başladığını fark edeceksin.

Daha sonra yoğunlaş! Bol soru çözerek doğru yapma sayın arttıkça keyif almaya başlayacaksın.

 

Tarih dersine nasıl çalışılmalı adlı yazımızı sonlandırırken bir sonraki “Hangi Derse Nasıl Çalışmalı” konulu yazımızda buluşmak üzere.

Sevgiyle kalın…

 

Sosyal medya hesaplarından takip ederek canlı yayınlara katılıp çizelgelerin kullanımı hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Canlı Yayınlar;

Instagram Sayfamız: Danışman Akademi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter
YouTube
Instagram