Arkadaşlar merhaba. Öncelikle bu imkanı veren hocamıza bir teşekkür edeyim. Sizlere ve bizlere yardımcı olabilmek için bu şekilde projelere imza atan hocalarımızın olması çok önemli. Umarım daha da artar. Gelelim konumuza.

 

Sınav Yılı Tecrübelerim

 

Ben 2017 YGS ve LYS yolcusuydum. Puanım beklediğimden fazlaydı.(LYS için)

Sizde bilirsiniz TYT denemelerinde netler çok değişkendir ama YGS daha kötü oldu denemelerime göre.

Nedenini bugün bile tam anlamıyla anlamış değilim ama bildiğim, emin olduğum tek şey (YGS) yani yeni adıyla (TYT) sadece duygusal bir sınav. Sınava girdiğim yeri tarif etmeyeceğim. Sınav başlamadan önce olumlama yaptım. Zihnen kendimi hazır olduğunu anlayınca sorulara başladım. Paragraf sorularındaki en büyük hatam, parçayı dikkatli bir şekilde inceleme yapmamamdır. Bu arada YGS açıklandı. Çoğu kişinin yaptığı bir hata vardı. LYS’de hangi oturuma girecekse ona göre çalışmak yerine sınav sonucunu beklemeye başlar. Bende hem çalışıp hem de katıldım bu gruba. Sınava hazırlanırken program dahilinde çalışmadım. İtiraf ediyorum. Ben İHL okuyordum ama bu sınavı ciddiye alan hoca ve öğrenci sayısı düşüktü. Hatta hiç unutmam arkadaş YGS’ye 2-3 hafta kala “Hocam veterinerlik nasıl bir meslek, ben yapabilir miyim?” demişti. İstemsizce güldüm. Nedeni okul sınavlarını bile kopyayı kullanarak geçen bir öğrencinin Mat-2’den 20-30 net arası yapması gerekirken, arkadaşım Mat-1’den 2 net bile yapamıyordu. Bu yüzden AÖL’ye geçtim. Çünkü benim geleceğim onların davranış ve tutumlarından çok daha çok önemliydi.

 

Neyse konumuza dönelim. Tarih ile aram hep içli dışlı olmuştur. Tarih dersini hobim görürdüm ki hâlâ daha öyle. Tarihi asla yazarak çalışmadım. Bir olayın diğeriyle bağlantılı olduğu için bağlantıya önem verdim. Coğrafya da zorlanır bir öğrenciydim. Bağlantı yapamazdım bazı konularda. Onu da video ve testleri birleştirerek yaptım. Edebiyatta 3.sınıfın konularının %70-80 arası iyiydi. Biraz Divan Edebiyatına biraz da Halk Edebiyatına baktım. Cumhuriyet Dönemine giriş yaptım. Sına yaklaşmıştı. Onu da bir kanalın 3,5 saatlik tekrarıyla halletmeye çalıştım. Edebiyatın Cumhuriyet Döneminde sadece Toplumcu Gerçekçiler, (Omo) yani garip akımına tam olarak bakabildim.

 

LYS günü Ramazan’a tekabül ettiğinden bazıları bizi rahatsız etti. Ama beynin açken daha fazla oranda çalıştığını bir hocamızdan dinlemiştim. İnanamıyorum gelen sonuca.

Ben 320-370 arası beklerken açıklandığı tarih kağıtta 400,5 yazıyordu ki bu beni çok şaşırtmaya yetti. Ayrıca sıralama konusunda yapılan hata, beni sıralama olarak daha da üstlere taşıdı.

 

Şu anda Cumhuriyet Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Anabilim Dalı öğrencisiyim.

Hayalim başından beri RTS okuyup iyi ve sağlam bir senaryo yazarı,  iyi bir yönetmen olmaktı. Tercih döneminde bir hata sonucu Türkçe Öğretmenliği yazdım. Birinci dönemin sonuna doğru buranın benim için ve hayallerimi gerçekleştirebilmem için yanlış yer olduğunu saptadım. Yatay Geçiş yapmak istedim. PDR konusuna merak saldığım için onu denedim. Ama (Agno):Ağırlıklı Not Ortalaması oluyor. İnşallah Üniversiteyi kazandığınızda bunları detaylıca öğreneceksiniz. Agno ile geçişim mümkün değildir çünkü onun yapılabilmesi için alttan dersin ve ortalamanın 3.üstünde olmalı ve ayrıca geçeceğin veya geçeceğim bölümün yatay geçiş kontenjanı açması gerekiyor ki açmadılar da. Neyse Ek Madde-1 bu da yerleştirme sonucunuza göre yatay geçiş yapabilirsiniz. Yalnız yatay geçiş yapacağınız Üniversite puanı size eşit ya da sizin aldığınız şuandan az yani düşük olmalı. Ailem yatay geçişe pek sıcak bakmamakla birlikte istediğim bölümün puan türü olarak benim puanımın neredeyse 3 katı olunca sınava tekrar hazırlanmama destek oldular.

 

Şimdi bende sizinle tekrar aynı yolu yürüyorum. Umarım gelecekteki ben, bana bugün için teşekkür eder, çünkü hayallerimizi gerçekleştirmek amacıyla gecemizi gündüzümüze katıp çalışıyoruz. Ben inanıyorum ki kısa bir süre sonra bu dersleri çalıştığımız için bu sıkıntılara katlandığımız için mükafatlandırılacağız.

 

Hadi son bir gayret son bir azim son birkaç ay sonra ömrümüzü sevdiğimiz, istediğimiz ve hayalini kurduğumuz işe revan olacağız. Hazır mıyız Üniversite öğrencisi olmaya, hazır mıyız ben üniversite okuyorum demeye, hazır mıyız?

Hadi cevaplarını (yoruma) bekliyorum.

 

 

Mahmut Can Sabırlar

Danışman Akademi Genç Yazarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir