DanışmanAkademi Yazarı – Muhammet Ali Mert: Problemin Bir Adım Dışına Çıkmak

problemin bir adım dışına çıkmak

Günlük hayatta pek çok problemle karşılaşırız. Bu problemler bazen ailemizle, arkadaşlarımızla ve iş hayatımızla ilgili olabilir. Yaşadığımız bu problemlerin düzeyine göre de uygun çözüm yolları buluruz ve uygularız. Bazı durumlarda ise problemleri çözmek giderek zorlaşır ve içinden çıkılamaz bir hal alır. Aslında problemler, bu problemlerin düzeyleri ve çözüm yolları da bizim dünyayı algılayış biçimimiz ve hayata bakış açımızla ilgilidir.

 

Einstein problemlerin bakış açımızla olan ilişkisi ile ilgili olarak ‘’ Problemi yaratan kafa yapısıyla problemi çözemezsiniz. ‘’ der. Einstein’ın vurguladığı üzere problemi ortaya çıkaran bakış açımızdır ama bu problemi çözmek için ihtiyacımız olan şey ise farklı bir bakış açısıdır. Problemi çözmek için var olan bakış açımızdan sıyrılıp başka bir bakış açısıyla probleme bakmamız gerekir. Bu cümlelerden sonra haliyle başka bir soru gündeme geliyor. Peki ama nasıl?

 

Bir benzetmeyle başlayalım. Ellerinizin çamurlu olduğunu ve kıyafetlerinizin de bir miktar çamurlu olduğunu hayal edin. Kıyafetlerinizi temizlemek istiyorsunuz. Ama ellerinizi sürdükçe elinizdeki çamur kıyafetlerinizi daha da kirletiyor. Kendinizi çaresiz hissediyorsunuz. Elleriniz bakış açınız, çamurlar ise problemlerinizdir. İşte bu noktada problemden bir adım dışarı çıkıp başka bir bakış açısıyla ve problem odaklı olmak yerine çözüme odaklanarak problemi ele almanız gerekir. Bir şeyler yapabilirsiniz. Ellerinizi temizleyip yani öncelikle ellerinizdeki(bakış açınız) çamurlardan kurtulup kıyafetinizdeki çamurları temizlemeyi (ana müdahaleyi) sonraki adıma bırakabilirsiniz. Bu sayede var olan probleminizi daha sağlıklı bir şekilde çözebilirsiniz.

 

Yine bakış açımızı, algı çerçevemizi başka bir noktaya koymak ve yaşadığımız problemi çözmek için problemi belki de yeniden tanımlamamız ve yeniden çerçevelendirmemiz gerekir.  Örneğin iş hayatınızda bir ‘’hata’’ yaptığınızda bunu hata olarak değerlendirmek yerine ‘’tecrübe’’ olarak değerlendirmeniz sizin iş motivasyonunuzu korur.  Başka bir örnek daha vermek gerekirse ‘’size göre’’ çok konuşan birini laubali, patavatsız diye nitelendirmek yerine samimi ve dürüst bir insan olarak nitelendirdiğinizde o insanla sorun yaşama ihtimalinizi büyük oranda düşürmüş ve arkadaşlık ilişkilerinizi korumuş olursunuz. Bu örnekleri çoğaltabilir ve problemleri kendinize göre maksimum fayda anlayışı ile şekillendirebileceğiniz farklı çerçeveler de oluşturabilirsiniz. Peki bu yeniden çerçevelemeleri bir anda yapmak ya da kolayca yapmak kolay mı, tabi ki değil. Bunu yapabilmek için sık sık alıştırma yapmanız ve karşılaştığınız problemleri sık sık incelemeniz gerekir. Ama belki de bunu kolaylaştırmak için şöyle bir yöntem geliştirebilirsiniz: Problemlerinizi yeniden tanımlayabilmeleri ve önemli hatırlatmalarda bulunabilmeleri için zihninizde belli karakterler, imgeler oluşturabilirsiniz. Bu karakterler ve imgeler problemlerle karşılaştığınızda bir düğme görevi görerek size problemlerinizin bir adım dışına çıkmanızda ve çözüm yollarına ulaşmanızda yardımcı olabilir. Az problemli bol çözümlü bir hayat dilerim!

 

Muhammet Ali MERT

Psikolojik Danışman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter
YouTube
Instagram