Merhabalar, ben Muhammet Eroğlu. Rehber Öğretmeniyim.

İlk tercih danışmanlığı serüvenine 2007 yılında Denizli Atılım Dershanesinde başladım. O günden bu güne bir çok farklı kurum ve kuruluşun çatısı altında rehber öğretmenlik görevime devam ederken sezon sonunda da doğal olarak tercih danışmanlığı da asli görevimiz oldu.
12 yılın ardından İlk kez geçen sene arada hiçbir kurum ve kuruluş olmadan ülke genelinde tamamen birebir online görüşmelerle 1 haftada toplam 156 öğrenci görüşmesi yapılmıştır.


Eğer karşınıza şans eseri çıkmış ve bana/yapılan işe dair herhangi bir fikriniz yoksa lütfen önce bir süre canlı yayınlarıma katılarak beni tanımaya çalışınız.

Sosyal medyada hiç kimse yaptığı işe toz kondurmayacağı için sadece para için bu dönemde bir anda tercih danışmanı olan da, rehber öğretmeni ama ilk kez tercih yapacak olan da (tecrübesiz), üniversite öğrencisi olmasına rağmen kendisini tercih danışmanı diye tanıtan da, instagram sayfası olup, çok takipçisi olmasından kaynaklı bir özgüvenle ek gelir elde etmeye çalışanı da kendisini size “UZMAN” olarak tanıtacaktır.

Bu sebepten dolayı danışmanlık alacağınız kişinin künyesini bilmek ve bu sürece dair bilgisini, yaptığı canlı yayınları izleyerek güvenilir olduğuna emin olmak önemlidir.

Bu iş 1 kere yapılır ve 1 senelik emeğinizi yanlış bir tercih listesi hazırlatarak çöpe atamazsınız. Bu sebepten dolayı karar vermeden önce danışmanın tecrübesinden emin olunuz.


Online Tercih Danışmanlığı aşağıdaki plana göre yapıacaktır;

Görüşmeler Online Görüntülü yapılır. (İsteğe göre sesli arama da olabilir.) Süre 30 dakikadır. Toplam 2 görüşme yapılması önerimdir.
İlk görüşmede başarı sırasına ve öğrencinin istediği bölümlere göre geniş bir taslak liste oluşturulur. (30-40 belki 50lik bir liste verilir.)

2. görüşmeye kadar oluşturulan bu taslak listeyi biraz eritmenizi isterim. (Araştırma yapıp kesinlikle gitmek istemeyeceğiniz yerleri silip kalanlar üzerinden 2. görüşmede kesin listeyi oluşturup sıralamak için.)

2. görüşmede elinizde kalan yerler üzerinden yorumlamaya başlanır ve istek/gelme ihtimali yüksek olan yerlerden başlanarak listeye son şekli verilir.


Liste hazırlandıktan sonra size üniversite kodlarıyla birlikte listeyi whatsapptan HEMEN GÖRÜŞME SONUNDA gönderiyorum. Tek yapmanız gereken verdiğim sırayla üniversite kodlarını ösym’ye girmek olacaktır.

Ücrete dair bilgilendirme instagram hesabı üzerinden verilecek olup, instagram.com/danisman_akademi hesabına DM’den Online Tercih Danışmanlığı yazmanız yeterli olacaktır.

Bireysel olarak tercih listesi hazırlamak isteyen öğrenciler için boş taslak listeleri aşağıdadır. Umarım faydasını görürsünüz, kolay gelsin ve şimdiden hayırlısı olsun.

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak taslak listelere ulaşabilirsiniz.