DanışmanAkademi Yazarı – Özge Ceylan: Mühendislikten Oyunculuğa… Hayallerinin Peşinden Giden Adam: Onur DİLBER

onur dilber

Son dönemin başarılı oyuncularından Onur Dilber’i biraz daha yakından tanıyalım istedik ve ortaya bu tatlı sohbet çıktı. Onur Dilber, Çukurova Üniversitesi Oyunculuk bölümünden mezun olduktan sonra ‘ileri oyunculuk’ üzerine master yapmış. Aslında üniversite hayatının başlangıcı bir mühendislik eğitimi üzerineyken Oyuncu, idealleri doğrultusunda hareket etmeye karar veriyor ve mühendislik fakültesini bırakıyor. Çoğumuz onu ‘Seksenler’ dizisindeki ‘Komiser Rıza’ rolü ile tanıdı ama kendisi bir süredir Mert Fırat, Didem Balçın, Özgün Aydın ile Joseph K. oyununu sergiliyor ve farklı projelerde de rol aldı. Kendisine bize vakit ayırdığı için çok teşekkür ediyoruz.

ÖZGE: Eğitimci bir ailenin çocuğu olmak sizi nasıl etkiledi?

ONUR DİLBER: Bunun üzerine sayfalarca yazabiliriz. Küçükken hep şikayet ederdim çünkü yaramazlık yapmak yok, okulda gözler üzerimde, sen öğretmen çocuğusun sürekli örnek olman lazım, öğretmen çocuğuna bu yakışmaz vs ama bunun güzelliğini belki de bu yaşımda hissediyorum. Şu an sahip olduğum güzel huylarımın belki de çoğu öğretmen aileye ait. Yani küçükken dezavantaj gibiydi ama değilmiş aslında.

ÖZGE: Aileniz mühendislik eğitimini bırakıp oyuncu olmaya karar verdiğinizde size karşı çıktı mı?

ONUR DİLBER: Genel olarak bana karşı çıkan, sinirlenen bir ailem yok çünkü yasakçı değillerdi hiçbir zaman. Zaten ben bu konuda ailemden izin istedim diyemem daha çok destek olmalarını istedim. Sadece dedeme bunu açıklamak zor olacağı için tiyatro mühendisi olacağım dedim.

ÖZGE: Komiser Rıza rolü ile çıtayı baya yükselttiniz. Bu başarınızın gelecekte sizi gölgede bırakma ihtimalinden korkmadınız mı? Yoksa ‘bu daha ne ki’ mi diyorsunuz?

ONUR DİLBER: Korkmadım. Her ne iş yaparsam yapıyorsam yapayım elimden gelenin en iyisini yapmak gibi bir gayretim oluyor. Bu daha ne ki gibi iddialı bir cevap bu meslekte biraz şuursuzluk olur. Evet Komiser Rıza çok sevildi ve çıta yükseldi, bundan sonra oynayacağım başka rollerde çıtayı yükseltme gayretinde olacağım diyelim. J

ÖZGE: Oynadığınız rollerden karakterinize eklediğiniz özellikler oluyor mu?

ONUR DİLBER: Olmuyor çünkü oynadığım rollerde zaten benden bir şeyler vardır. Senaryoyu okuduğumuzda kendimizden yola çıkarak karakterleri yaratıyoruz.

ÖZGE: Kariyerinizle alakalı verdiğiniz en doğru kararın ne olduğunu düşünüyorsunuz?

ONUR DİLBER: Sanıyorum ki konservatuar sınavına girmek oldu.

ÖZGE: Bu aralar en sevdiğiniz şarkı:

ONUR DİLBER: Birini söylesem diğerine üzüleceğim ama MFÖ-Milli Park diyeyim.

ÖZGE: Şu an okuduğunuz kitap:

ONUR DİLBER: Yalnızlık Anlatıları-Walter Benjamin

ÖZGE: Dizi izliyor musunuz?

ONUR DİLBER: Pek fazla televizyon izlemiyorum. İnternetten takip ettiğim çeşitli dizi ve programlar var ama onlar da çok fazla sayılmaz. Gün içinde televizyon pek aklıma gelmiyor.  Vikings,La Mante ve The Handmaid’s Tale izliyorum.

ÖZGE: Tarzını beğendiğiniz yönetmen:

ONUR DİLBER: Federico Fellini ve Nuri Bilge Ceylan aklıma ilk gelenler.

ÖZGE: Tiyatro oyunu:

ONUR DİLBER: Küçükken Trabzon Devlet Tiyatrosu’nda ailemle birlikte gittiğim ‘Klakson,Borozanlar ve Bırtlar’ dan çok etkilenmiştim.

 

Özge CEYLAN

Biyoloji Öğretmeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir