DanışmanAkademi Genç Yazarı – Barış Ekelik: Meslek Seçiminde Aile ve Kişilik

Meslek Seçiminde Aile ve Kişilik

Öğrencilerin yaptığı belki de en büyük hatanın dış etkenlerden fazla etkileniliyor olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Tabii ki bunu en başında da aile baskısı geliyor. Öğrencinin yapamayacağı meslekleri tercih etmesindeki en büyük etken aile tarafından yıllara alttan alta verilen mesaj oluşturuyor genelde. Çünkü öğrenciler, ailenin onların iyiliğini düşündüklerini düşünüyorlar ki haksız da değiller ama yapacağımız meslekte hayat süren sizler olacaksınız, o yüzden seveceğimiz meslekler tercih edilmeli ona göre hareket etmeliyiz. Günümüzde başarılı insanların ortak noktasının işlerini severek, aşk ile yaptıkları için başarılı olduklarını söylüyorlar.  O   yüzden seçeceğimiz mesleğin severek yapacağımız ve kişiliğime uygun bir meslek olması çok önemli.

 

Peki nasıl seçeceğiz bu meslekleri nelere dikkat edeceğiz?

 

Meslek seçerken bireyler yetenek ve hobilerini göz önünde bulundurarak seçmelidir. Çünkü insanların mutlu olduğu anlar genelde uğraşmaktan zevk aldığı ve sıkılmadığı anlardır. Bu hususu göz önünde bulundurun derim. Çünkü işinde başarılı olan çoğu birey hobi ve yetenekleri doğrultusunda ilerlemişlerdir.  Özetle,  ilerde insanlara rol model olmanın ilk yolu severek yapacağımız iş olduğunu unutmamamızdan geçiyor.

 

Şimdi kendine bugün güzel bir öz  eleştiri yap ve nerede olmak istiyorum bunun için neler yapamam gerek hobi ve yeteneklerim neler gibi temel soruları sor kendine.

 

Kişiliğin ilgili sorular aslında  denemelerindeki kadar karmaşık sorular değil, hepsinin cevabı sende, sadece kendini dinlemesini bil. Benim sana söyleyeceklerim  bunlar. Sende kendine sor sorgula başarılı olman için neler yapman gerektiğini bil sorun çıkaranları sana güvenmeyenleri hayatından çıkar ve mutlu olmak için ilk adımları at.

Sevgiyle kal…

 

BARIŞ EKELİK

Danışman Akademi Genç Yazarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir