“Hangi Derse Nasıl Çalışmalı?” serisinin ikinci dersi olan “Matematik Dersine Nasıl Çalışılmalı?” konulu yazımıza hoş geldiniz.

 

MATEMATİK. Türkiye’de her zaman üniversite sınavının en önemli ve en belirleyici dersi olmuştur diyebilir miyiz?

Kesinlikle…

Sayısalcılar için en “temel ders” olurken, eşit ağırlıkçılar için “olmazsa olmaz” bir derstir.

 

Birçok öğrencinin matematiğe karşı bir önyargısı olduğu bilinir. Hatta bazı öğrenciler için matematik adeta bir fobi gibidir, adını duymaları yeter o an ortamdan soğumaları için. “Çalışsam bile yapamıyorum.”

“Çok denedim hocam olmadı.”

“Ben o kadar zeki değilim.”

“Hocam derste anlıyorum ama evde sorularını çözemiyorum” diyen bir öğrenciye,

aslında matematiğe yeteri kadar çalışmadığını ve çok kolay pes ettiğini söylediğimde yüzüme nasıl baktığını tahmin edebiliyorsunuz diy mi?

(sözüm meclisten dışarı, resmen gözleriyle küfreder.)

Oysaki bu bir boksörün iki antrenman yapıp daha ısınamamışken bile ben yapamayacağım deyip ringe çıkmadan yenilgiyi kabullenmesi gibidir.

 

Matematik en sabır gerektiren derstir. Sabır maalesef bu devrin gençlerinde en az bulunan özelliktir! Eğer belli bir alt yapınız yoksa ilk zamanlarda konuları anlamakta zorlanacağınızın aşikar olması normaldir.

 

Zorlanacaksınız gençler!

 

Testlerin yarısında kalem oynatamayacak, diğer yarısında da hatalı işlem ve alakasız formüller kullanıp yanlışlar yapacaksınız!

Yanlış yapa yapa, sora sora, tekrar ede ede doğruyu bulacaksınız.

Bir günde değil, iki günde değil

“Hocam bir haftadır çalışıyorum vallahi olmuyor.”

Bir hafta daha çalış, farklı bir teknikle çalış, farklı odada çalış, farklı hocadan dinle, farklı kaynak dene… ama VAZGEÇME!

Matematik Dersine Nasıl Çalışılmalı ? Ön Yargınızı Yıkmalısınız

Şunu anlamanızı istiyorum; herhangi bir şeye belli bir emek verildikten sonra arkasından gelen başarının verdiği hazzı başka hiçbir şeyde alamazsınız.

 

  • Eğer matematik alt yapınız iyi değilse öğretmeninizden önde giderek konuları çalışmak pek mantıklı olmayacaktır. Önce izle-dinle, daha sonra tekrar et-özet çıkar, daha sonra bol soru çöz, yapamadıklarını öğretmenine-arkadaşlarına çözdür-mantığı anla, daha sonra tekrar soru çöz…

 

  • Sosyal medyadan hızlandırılmış konuları izle, soru kalıplarını izle, çözüm tekniklerini izle…

 

  • Özellikle matematik için frekansının-enerjinin tuttuğu en az bir dostun olsun! Okulda ofiste vs rahatlıkla sorularını sorabileceğin, daha önemlisi o çözerken anlayabileceğin birileri… Sakın gurur yapma “Aptal mıyım ki ben neden bi akranıma sorup rezil edeyim kendimi” diye düşünme sakın. Sende karşındaki de uzun vadede hem keyif alacak hem pekiştireceksinizdir konuyu…

 

  • Matematiğe çalışırken aceleci davranma! Tanım ve kuralları iyice süzgeçten geçir. Renkli kalemle mi çizersin, özet mi çıkarırsın, küçük kağıtlara yazıp yanında mı taşırsın, postite yazıp dolabına mı asarsın… Seni hangisi daha çok yakalıyorsa onu dene.

 

  • Geçmiş yıllara bak. Hangi konudan kaç soru geliyor? Gelen soruların kalıpları nasıl?

 

  • Matematiğin ilk konuları… Hani var ya bir çoğunuzun sadece tek oturumda temel kavramlar, sayılar, çarpanlara ayırma gibi konuları “Bunlar çerez ya, vakit kaybetmeye gerek yok” deyip birer test çözüp (ki soru bankalarının ilk testi olur genelde- yani en basiti) geçiştirdiğiniz konular. İşte o konuların üzerinde lütfen biraz daha dur. İnşaatın temelini yarım yamalak attığının farkına var! İleride göreceğin tüm konuların temelini oluşturduğunu aklından çıkarma.

 

  • Üslü ve köklü sayılar, çarpanlara ayırma gibi konuların eksik olduğu halde, türev ve integral gibi ileri matematik konularına geçme.

 

  • Aceleci bir yapıda olmanız, yoğun bir yapıda sınav kaygısı yaşamanız, dikkat düzeyinizin zayıf olması, yorgun olmanız, işlemleri kalem yerine zihinden yapmaya çalışmanız, yeteri kadar motive olmamanız gibi sebepler yüzünden “Hocam üç soruda işlem hatası yapmışım yaaa…” demenize sebep olacaktır, şimdiden çok net söyleyelim.

 

Ve son söz; bazı öğrenciler, bu matematik konusunda zora gelemedikleri için ve sabır gösteremedikleri için işin üzerine gitmektense çareyi ertelemede bulurlar.

Nasıl mı?

Bu öğrenciler okulda ders anlatılırken “Nasılsa ofiste anlatılacak” diyerek kendilerini avutur, gerekli gayreti hiçbir zaman göstermedikleri için aynı davranışı bu sefer ofiste sergileyip “Nasılsa özel ders hocama anlattırırım” diyecek ama tahmin edeceğiniz üzere özel ders öğretmeninin evden ayrılmasıyla kitapta kapanacaktır.

Matematik Dersine Nasıl Çalışılmalı ? Dersten Kaçmayın

 

Aslında bu bir nevi kaçıştır.

Bu maratonda korkaklara yer yok arkadaşlar. Bu işe girdiysen sonuna kadar götüreceksin.

Ben yapamıyorum, beceremiyorumla kendi ayağına kurşun sıkıyorsun.

On yedi-On sekiz yaşında bir gencin üstesinden gelemeyeceği hiçbir iş yoktur.

Hani eskiler derler ya; “Taşı sıksa suyunu çıkarır”

İşte tam da o yaştasınız gençler.

Silkin ve ayağa kalk ta matematik denen şahsı muhterem bi babayiğit görsün.

 

Matematik dersine nasıl çalışılmalı adlı yazımızı sonlandırırken bir sonraki “Hangi Derse Nasıl Çalışmalı” konulu yazımızda buluşmak üzere.

Sevgiyle kalın…

 

Sosyal medya hesaplarından takip ederek canlı yayınlara katılıp çizelgelerin kullanımı hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Canlı Yayınlar;

Instagram Sayfamız: Danışman Akademi

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter
YouTube
Instagram