“Hangi Derse Nasıl Çalışmalı?” serisinin beşinci dersi olan “Kimya Dersine Nasıl Çalışılmalı?” konulu yazımıza hoş geldiniz.

Hangi Derse Nasıl Çalışmalı - Kimya

Eski sistemde (YGS-LYS) Kimya dersinden 13+30 toplam 43 soru gelirken, YKS’de TYT’de 7 soru, AYT’de 13 soru, toplamda 20 soru gelecektir.

 

Bu demek değildir ki artık kimya dersi daha değersiz.

Aksine 3’te 1’i kadar azalan soru sayısı, sorunun değerinin 3’e katladığını gösterir.

Kimya Dersine Nasıl Çalışılmalı?

Lütfen kendinizi kandırmayınız ve bu dersi boşlamayınız. Fakat diğer fen derslerini de hesaba kattığınızda gerek konuların daha az olması, gerek soru tipinin sınırlı olması, gerekse terimlerin daha az olması sebebiyle fizik ve biyoloji derslerine nazaran anlaşılması ve çözülmesi daha rahat bir ders diyebiliriz.

 

Arkadaşlar çok net şunu söyleyebilirim ki eğer derste aktif rol oynayıp düzenli not tutup akşamına soruları çözüp planlı çalışırsanız otomatikman dersin yüzde yetmişini halletmiş olursunuz. Bundan sonraki göreviniz ise öğrenmiş olduklarınızı pekiştirmek, unutmamak ve tam manasıyla öğrenemediğiniz konuları da öğrenmeye çalışmaktır. Özellikle soru çözerken farklı kaynaklardan da yararlanarak değişik soru tiplerine aşinalık kazanabilirsiniz. Konu ve soru kitaplarını bitirdikten sonra TYT ve AYT denemeleri çözerek kendinizi geliştirebilirsiniz. En iyi öğrenme yollarından biri de deneme sınavlarının sonunda yapamadıklarınızı veya boş bıraktıklarınızı akranlarınızla ve öğretmenlerinizle tartışarak öğrenmeye çalışmanızdır.

 

  • Temel kimya kavramları, semboller, kısaltmalar ilk başlarda biraz karışık gelebilir ve ezberlemek zor olabilir, mümkün olduğunca görselleştirip özellikle hafıza teknikleriyle anlatan videoları izlemenizde fayda var.

 

  • Yine kimyada da matematikte olduğu gibi konu sıralı gitmelisiniz.

 

  • Kimya dersinin olmazsa olmazlarından en önemlisi mol kavramı, bileşikler ve kimyasal hesaplamalar gibi konuları eksiksiz kavramalısınız, çünkü arkasından gelen tüm konular bir şekilde bu konularla bağlantılı olacaktır. Ayrıca kimya sorularının bir kısmı oran orantı yoluyla çözülür, dolayısıyla matematikte oran orantı işlenirken sağlam takip ederseniz iyi edersiniz.

 

  • Organik kimya (en sevdiğim). Bu dersin en dişli konusudur. Organik kimyanın ezbere dayanması ve geniş bir içeriğe sahip olması birçok öğrencinin gözünü korkutmaktadır. Öncelikle önyargılarımızı bir kenara bırakıp bu konuyu zamana yayarak planlı bir şekilde parça parça mutlaka halletmelisiniz.

 

Diğer yazılarda da bahsettiğim gibi son olarak, düzenli bir defter ve ya sağlam bir konu anlatımlı kitabınızın olması, eğer tekrarları kitaptan yapacaksanız kitap üzerinde küçük notlar almanızı, farklı kaynaklardan kolaydan zora bol bol soru çözmenizi ve tekrar hatırlatıyorum, kesinlikle yapamadığınız soruları es geçmeden akranlarınız ya da öğretmenlerinize sormanızı tavsiye ederim.

 

Bir sonraki “Hangi Derse Nasıl Çalışmalı” konulu yazımızda buluşmak üzere.

Sevgiyle kalın…

 

Sosyal medya hesaplarından takip ederek canlı yayınlara katılıp çizelgelerin kullanımı hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Canlı Yayınlar;

Instagram Sayfamız: Danışman Akademi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter
YouTube
Instagram