DanışmanAkademi Yazarı – Bilge Bilgi: Keyifli Öğrenme Süreci

Keyifli Öğrenme Süreci

Kalıcı öğrenme üzerine kendi öğrenme sürecimizi ve eğitim sistemlerini sorguladığımızda karşımıza çıkan en önemli etken, öğrenme ortamlarıdır. Öğrenme herhangi bir şekilde gerçekleşir. Sormamız gereken soru ‘Öğrenme gerçekleşti mi?‘ değil; ‘Öğrenme nasıl ve hangi duygularla gerçekleşti?’ olmalıdır. Duygulara hitap etmeyen öğrenme deneyimleri başarılı olamaz ve karanlıkta kalır. Birçok eğitimci veya ebeveynin sonuç odaklı yaklaşımı, deneyimlerin kalıcı davranışa dönüşmesine engel olur.

Öğrenci, sınavlarında yüksek puanlar alır, başarılı sayılır fakat aynı öğrenci alışverişe çıktığında %15 indirimi hesaplamakta zorlanır. Bu durum, doğrudan öğrenme süreciyle bağlantılıdır. Sonuca göre başarılı sayılan öğrenci, süreci keyifli bir şekilde yaşamamıştır. Ek kaynaklar ve akıllı tahtalara bağımlı dersler ve yüksek(!) notlar, sınıf duvarlarından dışarı çıkamamış; sınavlarda asılı kalmıştır.

Öğrenme ortamlarının keyifli hale getirilmesi ve bu süreçte öğrenenlerin duygularına hitap edecek yollar seçilmesi, en önemli noktadır. Hepimiz iyi hissettiğimiz şeyleri yapmak isteriz, keyif almadığımız şeyler dayatıldığında ilgimiz dağılır. Bedenen ortamda olsak da zihnimiz çoktan daha keyifli şeyleri düşünmeye başlamıştır.

Öğretmenler sıkça şunları sorgulamalıdır;

  • Sınıfta mutlu muyum?
  • Öğrenme süreci bana ne kazandırıyor?
  • Çocukların sürece katkıları nelerdir?
  • Öğrenenlere rehberlik ederken süreç odaklı mıyım?
  • Mutlu bir öğrenme ortamı sağlamak için neler yapıyorum?

Sonuca değil sürece sormamız gereken sorular çoğaltılabilir.

Planladığımız etkinliklerde hitap ettiğimiz kitleden fikir almak işimizi kolaylaştıracaktır. Grup içinde öğrenmeyi gerçekleştirecek her birey bu süreçte söz hakkına sahiptir. Sunulanı değil mutlu hissettiği tarafı seçecektir.

Yapılan planlamalara dahil edilen öğrenenler kendilerini değerli hissedecektir. Nasıl bir öğrenme yolunu tercih ettiği konusunda da bizlere ipucu verecektir.

Öğrenenlerle sohbet etmek, onlardan fikir almak ve grup dinamiğine göre bir süreç tasarlamak mutlu öğrenme ortamını besler. Bu tasarım, öğretmenin değil öğrenenin gözünden yapılmalıdır. Böylece her grup kendini mutlu hissettiği, özgün bir ortam oluşturacaktır.

Hislerimizle tasarladığımız müddetçe, öğrenme hep nitelikli olacaktır.

 

“İnsanlar onlara ne söylediğinizi unutabilirler, insanlar onlara ne yaptığınızı da unutabilirler; ama insanlar, onlara kendilerini nasıl hissettirdiğinizi asla unutmazlar.”

Benjamin Franklin

 

Franklin’in hisler üzerine ortaya koyduğu bu fikir, yol ayrımlarında bize rehber olacaktır.

 

Bilge Bilgi

Sınıf Öğretmeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir