DanışmanAkademi Genç Yazarı – Anıl Kızık: Hayatımı Değiştiren Sınav

Hayatımı Değiştiren Sınav

 

Merhaba sevgili okur ben mezuna kalmış ve başından garip olaylar geçmiş bir öğrenci olarak seninle tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.

 

Sanırım benim hikayem 9.sınıftan başlıyor. Hemen karamsarlığa kapılma lütfen 9.sınıfta şöyle çalıştım böyle çalıştım diyerek seni bunaltmayacağım. Liseye kayıt dönemi başlamıştı, babamda asker olduğundan dolayı sürekli okul değiştirmek durumundaydım. SBS puanım memleketim olan Balıkesir’in Cunda adasındaki denizciliği kazanmıştım. Çok da mutluydum ta ki tayinimizin Ağrı Diyadin’e çıktığını öğrenene kadar. Tayinimizden dolayı Ağrıda liseye başlamak zorunda kaldım, tabii hayata küsmüştüm neredeyse.

 

O dönemde de meslekleri araştırıyordum dikkatimi çekiyorlardı ve savcılıkta karar kıldım, çünkü tam bana uyan meslekti, hatta her gün savcılıkla alakalı hayaller kurardım. 9.sınıfın son döneminde babamın görev yaptığı karakol teröristler tarafından basıldı ve Balıkesir’e başka bir liseye geçmek durumda kaldım.

 

Balıkesir’de de başladığım lise o kadar berbattı ki çok kötü arkadaşlarım oldu. Hedefimden şaştım tabiri caiz ise serseri olmuştum bir yılda. Allahtan bir sene sonra tayinimiz Bilecik’e çıktı. Söğüt diye bir ilçeye tam burada her şey kafama dank etti son senemde ben ne yaptım dedim kendi kendime ve değişmeye çalıştım, kendim oldum, istediğime yöneldim, hedefime tekrar karar verdim ama çok geçti cidden çok geçti…

 

Sınava girip çıktık ben mezuna kalırım zaten diye bırakmıştım çalışmayı tabiİ haliyle çalışmayı bırakmayan arkadaşlarım da oldu, onlardan biri şimdi ODTÜ de psikoloji okuyor, bense askeri okulu denedim subaylığı ve o kadar ümitliydim ki kesin kazandım gibilerinden konuşuyordum. Yazın ailem akrabalarım herkesin toplandığı bir zaman sonuçlar açıklandı dendi, sonuçlara bir baktım hüsran 200000. olmuştum.

 

Akrabalarımın bana bakışını anlatamam size. Askeriye sonuçlarında da aynı bakışı atmışlardı o kadar küçük düşürücüydü ki inat ettim bu sene çok çalıştım gördüm ki kendimi çok zorlarsam matematik olsun Türkçe olsun netlerim artıyor. Bunun farkına vardım tabi çalışmayı sonuna kadar sürdürüm hala daha çalışıyorum, kazanana kadar da bırakmayacağım.

 

Bunun motivasyonu da bir gün arkadaşım ve babasıyla yaptığım konuşmadan geliyor. Babasının bana şu dediğini asla unutmayacağım: ”bak oğlum ne kadar çalışırsan bu dünyadan o kadar karşılık alırsın, çünkü Allah başarını emeğine bağlı kılmıştır.”

 

Bunun ardından da şöyle düşündüm ki ‘sana da böyle düşünmeni tavsiye ederim’ bizler TÜRK genciyiz. Bu ülkenin geleceği biziz. Bu ülkeyi ileride bizler yöneteceğiz. O koltuklara bizler, bizim aramızdan kişiler gelecek. Sevgili okur, bunu sakın unutma…

 

Senin de bu ülkenin geleceğinde bir rolün var. Ben bu ülke için, bu ülkenin vatandaşları için iyi şeyler yapmayı ideal edindim ve hukuk hedefini koydum. Kendim için sana da meslek değil bir ideal belirlemeni öneriyorum. Sana özgün bir şey olursa daha güçlü olur tabi.

 

Bunların yanında mezun senemde kazandıklarımı da anlatmak istiyorum. Ben sabırsız bir insanken çabuk vazgeçerken ısrar etmeyi sabır etmeyi öğrendim Kitaplardan hayatımı değiştirecek sonuçlar çıkarmayı öğrendim. Arkadaşlarıma HAYIR demeyi öğrendim ve daha bir çok şey…

 

Bu sene bunca sınav stresine gerilimine ek olarak babam tümör ameliyatı olmak durunda kaldı. Bir anda her şey değişti. Bunun üzüntüsü ile dedemim damarları tıkandı. Güçlü durmayı öğrendim. Onkoloji koridorlarında babamı tekerlekli sandalyede taşımak bana çok şey öğretti, çaresizliği öğrendim. Şimdi ise sınava 3 ay var ve şu an çalışmalar çok iyi ilerliyor. Sana tavsiyem her zaman pozitif bakarsan hayata pozitif sonuçlar alırsın. Bunu sakın ama sakın unutma, sevgilerle…

 

Anıl KIZIK

Danışman Akademi Genç Yazarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter
YouTube
Instagram