DanışmanAkademi Yazarı – Deniz Uzun: Harekete Geçmekten Korkma

Harekete Geçmekten Korkma

Zaman zaman içinde bulunduğumuz durum bizi mutlu etmeyebilir. Bizden kaynaklı veya değil. Yani mutsuz olmayı mutlu olmak kadar doğal karşılayamaz bünyemiz. Üzerimize bir ağırlık çöker, hiçbir şey yapmak istemeyiz.

 

Oysa insan şunu kabul etmelidir. Her duygu yaşamda insan için vardır. Önemli olan durumu, duyguyu kabullenebilmektir. Kabullenme, iyileşmede, iyi hissetme de ilk adımdır. Kişiyi olduğu gibi kabul etmek, herkesin senin gibi düşünemeyeceğini bilmek, farklılıkları kabullenmek… Bunlar hepimizin bildiği şeylerdir aslında fakat yaşamda gerçekten kabullenen çok az kişi vardır.

 

Peki bunun için ne yapabiliriz?

Durumu kabullenip, mutlu olmama durumunu iyileştirmek yani huzura ulaşmak için ne yapabilirim diye kendimize sormalıyız. Bir sorunsa eğer yaşadığımız, çözüme odaklanabiliriz, bir kayıpsa acımızla birlikte yaşamayı öğrenebiliriz yani aslında harekete geçmeliyiz! Sadece bedensel hareket değil zihinsel hareketlenme, devinim, dönüşüm sağlamaya çaba sarf etme de “Harekete Geçmek” demektir.

 

Mutsuzluğumuzun nedeni pek çok kişi ya da olay olabilir. Ama mutsuzluğumuzun sorumluluğu bizdedir. Çünkü bizim deneyimlerimiz bizi mutsuzluğa iter.

 

Mutsuz olma sorumluluğunu kabullendiğimizde kendimizi daha güçlü hissederiz. Güçlenmek ise sorunları çözmeye başlamamızı sağlar.

 

Sorunun çözümünde harcadığımız çaba, atılan adımlar ve devamında da çözüme kavuşma durumumuz bizi daha da güçlendirir.

 

Harekete geçmekten, sorumluluk almaktan kaçınmamalı aksine onların üstüne gitmeliyiz. Çünkü potansiyelimizi fark etmek bizi daha da güçlü kılacaktır.

 

Sorunun kaynağı biz olmasak da onu sorun haline getirme sorumluluğu bizim. Değer yargılarımızı değiştirerek, sorunlara bakış açımızı değiştirerek harekete geçmiş oluruz.

 

O zaman gücünü fark et ve Harekete Geçmekten Korkma!

 

Deniz Uzun

Sınıf Öğretmeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter
YouTube
Instagram