Sizlere bir hikaye ile merhaba demek istiyorum.

Çocukken, çoğumuz kendimize kanat takıp uçmanın hayalini kurmuşuzdur. Tarihimizde bunu aklından geçirmekle kalmayıp hayata da geçiren ilginç bir insan var.

Kendine kanat takıp uçmayı deneyen ilk Türk 11. Yüzyılda Niş Abur’da yaşayan Cevheri adlı bir bilgindir. Gözü kara bir kaşif olan Cevheri, paraşüt gibi havayı içinde tutarak hareket eden cisimler üzerinde yaptığı deneylerden sonra, bir gün kendi yaptığı kanatları kollarına takarak uçabileceğine inanır.

İnanmakla da kalmaz, bunu denemeye karar verir. Niş Abur’un en eski camilerinin birinin minaresinden kanatları takılı halde atlayacak, uçabildiği kadar ileriye gidecektir. Olay, halk arasında duyulunca kalabalık toplanmaya başlar. Aralarında padişahın da bulunduğu, ülkenin ileri gelenleri de seyretmek için oradadırlar.

Cevheri, HAYALİNİN KARŞISINA HAYATINI KOYMUŞTUR.

Minareden atladığında uçmaya başlamazsa düşmeye başlayacaktır çünkü…

Kanatlarını yanına alarak minareye çıkar. Kollarına dikkatlice bağlar. Kalabalığa bakar.

“Acaba başarabilecek miyim?” demiş midir acaba?

Bence demiştir. Etten kemikten naçizane bir İNSAN sonuçta…

Herkes nefesini tutmuş beklemektedir. Son kontrollerini yapar, duasını eder ve minareden aşağı bırakır kendisini.

Ama bir sorun vardır. Kanatların havayı yoğunlaştırarak, yelpaze gibi, kendisini havada tutacağını hesaplamıştır ama kollarının o yelpazeyi açıp kapamaya yetecek güçte olup olmadığını dikkate almamıştır.

Minareden atladıktan sonra havada birkaç çırpınma hareketi ve maalesef yerde yatan ölü bir bilgin kalır geriye…

HAYALİ uğruna HAYATINI kaybeder…

Cevheri gibi insanlar, aldıkları sonuçlar için değil, cesaretleri için alkışlanırlar.

Onun hayalini hayata geçirme cesareti, en büyük başarısıydı. Sonunda ölüm de olsa hiçbir tutkulu çaba boşa gitmez. Cevheri de çalışmalarıyla yıllar sonra Hezarfen Ahmed Çelebi’nin başarısına ilham vermiştir. O, mücadele ruhlu biriydi. İmkansızlıklar içinde yaşarken azmin gücüyle sıfırdan zirveye çıkmaya çalışan hemen her insanın az ya da çok içinde bulunan o mücadele ruhuyla gitti.

SON

Şimdi, Cevher gibi insanların azmini, çabasını, emeğini ve mücadele ruhunu, kalbimin en karanlık noktasında dahi hissederken, siz değerli okuyuculara bu eğitim sitesinin kuruluş amacı ve gayesinden çok daha rahat bahsedebilirim sanırım.

Sloganımız; Kendi Kanatlarıyla Uçmayı Öğrenenlere…

Her türlü zihinsel bağımlılıktan kurtulup bağımsızlığa yürümek için,

Korkuyla gelen sadakate boyun eğmemek için,

Karanlığa küfretmek yerine, aydınlığa kanat çırpmak için,

Gözünü, geçmişin dikiz aynasından çekip, geleceğe odaklanmak için,

Güven ve konfor alanını, gönüllü terk ederek, hayata meydan okumak için

Kendi kanatlarıyla uçmayı öğrenen herkes, bu çatı altında bir araya gelir.

Danışman Akademi; öğrenciye, veliye, eğitime, eğitimciye, ebeveynliğe ve tüm kademelerdeki okullara dair güncel bilgiler, araştırmalar, deneyimler ve hikayeler sunan, kişisel gelişime ve toplumsal değerlere önem vererek, her türlü fikir çeşitliliğe değer veren, farklı görüşlere saygı duyan ve eleştirel bakış açısına sahip bir eğitim sitesidir.

Hikayede de bahsi geçtiği gibi, her insanın içinde kendi kanatlarıyla uçma tutkusu az ya da çok vardır. Bu potansiyelimizi çoğu zaman başımıza gelen olaylar harekete geçirir. Bazı insanlar ailelerinden koparılınca, bazıları üniversiteyi bitirince, bazıları boşanınca, bazıları işlerinden ayrılınca, bazıları her şeyi bırakıp yepyeni bir hayata başlayınca kendi kanatlarıyla uçmanın ne demek olduğunu öğrenir.

Bu sitede sizi siz yapan seçimleriniz her neyse, bunu destekleyecek bir şeyler bulacağınıza emin olabilirsiniz.

Danışman Akademi çatısı altında bu felsefeyi benimseyen tüm okuyuculara selam olsun…

Muhammet EROĞLU
Eğitim Danışmanı

Twitter
YouTube
Instagram