“Hangi Derse Nasıl Çalışmalı?” serisinin üçüncü dersi olan “Geometri Dersine Nasıl Çalışılmalı?” konulu yazımıza hoş geldiniz.

 

Bildiğiniz gibi geometri dersinin yüzdelik ağırlığı 2017 itibari ile YGS sisteminde zaten yükselmişken, YKS ile birlikte matematiğin içinde yer alarak katsayı değeri daha da arttı.

 

Zaten genel olarak öğrencilerin zorlandığı bir ders olan geometri, artık ağırlığının da artmasıyla “kesinlikle yapmalıyım” telaşına giren birçok öğrenci için içinden çıkılamaz bir hal aldı. (“Zaten az çıkacak, yapmasam da olur yaaa”) diye ağzını yuvarlaya yuvarlaya konuşan gençlere selamlarımı iletin lütfen.

 

“Hangi Derse Nasıl Çalışmalı?” serisindeki diğer yazılarda da bahsi geçtiği gibi aslında her dersin üstesinden temelde aynı prensiple gelinebileceğini fark etmiş olmalısınız.

(Test – Tekrar – Test) Bu formül tüm dersler için geçerlidir, çünkü öğrenmenin temelinde (Öğren – Uygula – Hatırla) yatar.

Geometri Dersine Nasıl Çalışılmalı Ön Yargılarınızı Kırın!

Geometri dersi hemen hemen bütün alanlar için zorlu ve bunaltıcı bir ders gibi algılanmaktadır. Bu nedenle, en başta bu önyargıyı ortadan kaldırmak adına, geometriye bulmaca çözüyormuş alışkanlığı ve içtenliği ile yaklaşmanız gerekir. (Ciddiyim.)

Yalnız birçoğunuzun diğer derslerde yaptığından farklı olarak geometri dersinde ezber sizi kurtarmayacaktır. Yani formülü biliyor olmanız sizi kesinlikle sonuca götürmeyecektir.

 

Geometri “görme” işidir. Dolayısıyla çok fazla farklı soru tarzına hakim olmanız gerekir.

Matematik te olduğu gibi geometride de bir akranınızla çalışmanız faydalı olacaktır.

Geometri Dersine Nasıl Çalışılmalı İlk Başlarda Zorlanacaksınız

İlk başlarda yapılan çözümler bunaltıcı ve haddinden fazla zaman alıcı olabilir; ancak, satranç oyunu gibi kuralları ve hamleleri kavradıkça giderek hız ve teknik kazanırsınız. Bu anlamda Geometri dersinde verilen bilgiler kadar, soruda gizli olan ve verilen bilgilerle organik bağı olan diğer örtülü bilgiler de çok önemli roller üstlenirler.

 

Bir geometri sorusu ile karşılaşıldığında şekiller arasındaki ilişki ilk bakışta görülemeyebilir. Bu öğrencilerin en çok isyan ettiği noktadır. (Göremiyoruuummm.) Sorular üzerinde sonuca ulaşılamadığı zaman, sonradan o sorulara dönerek farklı bir bakış açısı yakalanmaya çalışılmalıdır.

 

İlk başta sorunun fotoğrafı çekilmelidir. Fotografik zekanızı kullanarak verilen şeklin uzaydaki farklı ve daha berrak versiyonlarını hayal etmeye çalışın.

Daha sonra şekli hayalinizdeki şekillerle zenginleştirin. Böylece soruya uygun düşen yeni şekilleri çizerek ekleyin. Soruya kostümler giydirerek, sorunun daha tanıdık bir soru olmasını sağlamaya çalışın.

 

Bu aşamadan sonra ise soruda verilen bilgilerle organik bağı olan ve mantık yürütmeyle elde edilebilecek olan yan bilgileri elde etmeye çalışın. Soruyu sadece kitapçıktaki veri havuzuyla değil; ufak tefek işlemlerle ve mantık yürütmelerle ulaşabileceğiniz diğer verilerle daha anlaşılabilir bir düzeye taşımaya çalışın.

 

Bunlardan daha da önemlisi, geometrinin alfabesi olan Açılar, Üçgenler, Benzerlik gibi konularda son derece yetkin olmanız gerekiyor. Bu konulara ilişkin denklem ve formülleri bu nedenle çok iyi kavramanız ve işlemsel düzeyde çok iyi kullanabilmeniz gerekiyor.

 

Geometride konuyu tam olarak bilmek her soruyu çözebileceğiniz anlamına gelmez. Çünkü geometride herhangi bir formülle çok fazla soru üretmek mümkündür. Bunla başa çıkmanın yolu ise çok farklı kaynaklardan çok fazla soru çözmektir veya çok farklı kaynaklardan çok soru çözenlerin ipuçlarını dikkate almaktır. Bu ikincisi ise ancak geometri hocalarıyla mümkündür. Çünkü bir öğrencinin tüm AYT derslerinin farklı kaynaklarını tarıyor olması imkansızdır. Sınıf ortamında çok fazla soruyu çözme imkanı veya her öğrencinin seviyesinde ders anlatmak imkansız olduğundan özellikle geometri dersinden çözüm videolarını izlemek çok faydalı olabilir.

 

Konuyu anlamadan sorulara geçmeyin, konuyu anladığınıza inandığınızda önce çözümlü sorulardan, sonra da test sorularından bir miktar çözün.

 

Geometri dersini öğrenmek bisiklete binmeyi öğrenmek gibidir. Bu ders, tıpkı bisiklete binmek gibi, yaparak hissederek yaşayarak öğrenilir. Ya da bu ders, ‘Bulmaca’ çözüyormuş gibi bir meşguliyete ya da hobiye dönüştürülerek öğrenilebilir. Bu nedenle bol bol işlem yapın, eksiklerinizi tespit edin ve her platformda bu eksikliklerinizi giderme yollarını araştırın.

 

Bireysel çalışmalarda Geometri sorularını çözebilmek için Matematik dersine ait köklü sayılar, rasyonel sayılar ve denklemler konularını iyi bilmek gerekmektedir.

Konular, sırası takip edilerek ilerlenmelidir.

 

Geometride esas olan ezbercilik değil, yorum gücüne sahip olmaktır. Çok soru çözerek konularla ilgili farklı bakış açıları kazanıp, işbu yorum gücü geliştirilmelidir.

 

Derste işlenen konular o gün mutlaka tekrar edilmeli, konularla ilgili test, kitap ve soru bankasındaki sorular çözülerek, çözülemeyen sorular için de akranlardan – öğretmenlerden yardım istenmelidir.

 

Belirli aralıklarla konu tekrarları mutlaka yapılarak konuların unutulması önlenmelidir.

Tekrar. “Zaten çalıştığım konuyu bir daha çalışmak mı?” evet tekrar çok sıkıcı bir eylemdir ama emin olun yerinde tekrarla hızınıza hız katabilirsiniz.

 

Peki tekrar dediğimiz şey aslında nasıl olmalı?  Kitabı açıp sıfırdan okumak mı? Hayır, bu modelde öğrenci dersten ve konudan bıkabilir, sıkılır, etkili değildir ve motivasyonu düşer. Tavsiye ettiğim teknik çok daha kolay ve pratik. Konuyu ilk kez çalışırken ya bir not defteriniz olsun ya da kitabın köşelerine önemli gördüğünüz yerleri – formülleri yazın. Her hangi bir konuda soru çözdünüz ve gördünüz ki çok eksiğiniz var, konuya dönüp sadece aldığınız notlara bakın. Eğer ki sorudan yeni bir detay öğrendiniz ve kitabınızda yok ise eklemeyi unutmayın.

 

Geometri dersini hobi olarak görmeye bakın. Sorunun cevabını bulmada size pratiklik kazandıracak olan alternatif çizimler yapabilme yeteneğini de bu anlamda bir hobi olarak geliştirmeniz gerekmektedir.

 

Geometri dersine nasıl çalışılmalı adlı yazımızı sonlandırırken bir sonraki “Hangi Derse Nasıl Çalışmalı” konulu yazımızda buluşmak üzere.

Sevgiyle kalın…

 

Sosyal medya hesaplarından takip ederek canlı yayınlara katılıp çizelgelerin kullanımı hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Canlı Yayınlar;

Instagram Sayfamız: Danışman Akademi

 

geometri, ders, calisma, program, yks, tyt,  sınav, başarı, motivasyon, rehberlik, eğitim, ösym, 2018tyt, 2018yks, 2018tayfa, danışman, ders, güncel, güncel konular, tyt2018, yks2018, üniversite, universite sinavi, öğrenci, lise, koçluk, danismanlık, danismanakademi, 2019tayfa, 2019tyt, 2019yks, yks2019, tyt2019,

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir