“Hangi Derse Nasıl Çalışmalı?” serisinin dördüncü dersi olan “Fizik Dersine Nasıl Çalışılmalı?” konulu yazımıza hoş geldiniz.

 

“Doğa bilimleri içerisinden çok önemli bir yere sahip olan Fizik, doğa olaylarına ilişkin kavramların, yasaların ve ilkelerin bir takım gözlemlere, öngörülere ve ölçümlere dayanarak oluşturulan bilimsel bir disiplindir.”

 

Ne anladınız?

 

“Yaa hocam bunlar kitabi bilgi, soruları nasıl çözeceğiz ona geçin siz!”

 

Geçemem efendim kusura bakmayın. Fizikten bahsediyoruz, kanundan, kuraldan, neden sonuç ilişkisinden bahsediyoruz.

Fizik Dersine Nasıl Çalışılmalı? Fizik Neden Önemli ?

3 gün sonra bu memleketin doktoru, mühendisi olacaksınız. Fiziğin ruhunu anlamadan sadece soyut kavramlarla formülleri öğrenip full çıkarmanızın uzun vadede hiçbir değeri yok! Bir doğa olayını yorumlayamayacak ve olaylar arasındaki ilişkileri çözemeyecek, ilke ve yasaları, formül ve denklemleri ve en önemlisi de neden ve sonuç ilişkilerini kavrayamayacak bir mühendis sadece kartvizit üzerinde bir mühendistir. Daha büyük düşünün lütfen!

 

“Hocam üniversiteye bir girelim de onları da öğreniriz”

 

Ya da “Hocam TYT’de 7, AYT’de 14 toplam 21 soruyla mı ölçecekler bunları?” da diyebilirsiniz.

Bu konuda bir değişiklik yapabiliyor musunuz? Hayır.

O halde mevcut durumda size sunulan neyse, ona en hızlı şekilde adapte olmak zorundasınız.

 

Meselenin özü aslında üniversite sınavına hazırlanırken eşit ağırlıkçıların matematiğe olan yaklaşımı gibi yaklaşıyor olmanız. Yani daha en baştan “Fizik zordur.” Algısının oluşması.

 

  1. Sınıf öğrencilerinin en büyük sorunu!

Teog’daki gibi ezberle yap mantığının daha 9. Sınıfın ilk sınavında işe yaramayacağını görüyorsunuz oysaki ama inatla bakış açınızı değiştirmiyorsunuz. Öğrenmek – anlamak için değil, sınav için çalışıyorsunuz.

 

Eşit ağırlıkçı olup ta YGS’de fiziği fule yakın çıkaran birçok öğrencilerim oldu ve hepsinin de ortak söylemi; “Hocam fizik çok zevkli bir ders.” olmuştur. Şimdi de neden TYT’de aynı söylemleri duymayalım ki?

 

Önce sınavı bir kenara bırak ve sadece anlamaya çalış. Fizik, çıkarım yapmayı gerektirir, zihni zorlar dolayısıyla zekayı geliştirir ve genel anlamda motivasyonu artırır. İnsan zihnini bu kadar geliştirecek olan bir bilim dalını sadece sınav için soru kalıbı ezberlemekle geçiştirmek biraz işgüzarlık gibi geliyor bana.

 

Şimdi temel olarak merkeze öğrenmeyi koyduktan sonra, sınava dair birkaç tüyo;

Her şeyden öte, soruları çözerken formülü yazmak FİZİKtir, evet ama formülü uygulamak ta MATEMATİKtir. Lütfen burayı dikkate alın…

 

Fizikte kullanılan matematik dört işlemin ötesine geçmiştir artık. Yoğunluk soruları geldiğinde matematiğin oran orantı konusunun iyi öğrenilmiş olması gerektiği gibi, maddelerin hacimlerini hesaplarken 3 boyutlu geometri konularını çok iyi hazmetmiş olmanız gerekmektedir. Bu tarz konuları alt alta sıralarsak neredeyse her fizik konusunda birkaç tane de matematik konusu işlenmiş oluyor. Yıllardır rehberlik yapan bir öğretmen olarak fizik dersini halleden öğrencilerimin matematik dersini de az çok halletmiş öğrenciler olduğunu fark ettim. Bu noktada temelde “Hangi Derse Nasıl Çalışmalı” serisinin Matematik bölümünü okumanızı tavsiye ederim.

 

Sınavlarda çıkan fizik sorularının zorluk derecesini üç gruba ayırabiliriz. %25’i kolay, %50’si normal, %25’si ise çeldirici özellik taşıyan ve yoruma ihtiyaç duyulan zor nitelikteki sorulardır. Fizik dersine programlı çalışan bir öğrenci soruların %75’ini rahatlıkla çözebilir. Ama siz de diğer bir milyon sayısal öğrencisi gibi “İlk on bine girmek istiyorum hocam ben.” diyorsanız kalan %25’lik dilim için muhakeme gücünü kullanmanız, sebep sonuç ilişkilerini iyi kavramanız ve çıkarım yapmanız gerekir.

 

Fizik dersinde görsellik çok önemlidir. Birçok konuyu çok daha iyi kavramanız için deneylerden istifade etmeniz, animasyon ya da deney videolarını izlemeniz çok yararlı olacaktır.

 

Diğer yazılarda da bahsettiğim gibi tabi ki fizik içinde düzenli bir defter ve ya sağlam bir konu anlatımlı kitabınız olması, eğer tekrarları kitaptan yapacaksanız kitap üzerine küçük notlar almanızı tavsiye ederim.

 

Son olarak, farklı kaynaklardan kolaydan zora doğru bol soru çözerek tekniğinizi geliştirmenizi, çözemediğiniz soruları asla es geçmemenizi, akranlarınızla soru üzerine kritik yapmanızı, imkanınız varsa bu soruları hocalarınızla çözmenizi tavsiye ederim.

Önce sev! Zamanla onun dilini anlamaya başladığını fark edeceksin.

Daha sonra yoğunlaş! Bol soru çözerek doğru yapma sayın arttıkça keyif almaya başlayacaksın. Ben size güveniyorum, ya sen… Sen kendine güveniyor musun?

 

Fizik dersine nasıl çalışılmalı adlı yazımızı sonlandırırken bir sonraki “Hangi Derse Nasıl Çalışmalı” konulu yazımızda buluşmak üzere.

Sevgiyle kalın…

 

Sosyal medya hesaplarından takip ederek canlı yayınlara katılıp çizelgelerin kullanımı hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Canlı Yayınlar;

Instagram Sayfamız: Danışman Akademi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir