DanışmanAkademi Yazarı – Fuat Manav: Ev İşinin Başarıya Katkısı

 Ev İşinin Başarıya Katkısı

Çocuklarımızın daha başarılı olması için anne ve baba olarak her türlü imkânı onlara vermeye hazırız, veriyoruz da değil mi?  Daha çok ders çalışma zamanı kalsın diye tüm ev işlerinden onları azad ediyoruz.

 

Yemek yenilecektir sofrayı anne-baba  kurar, yemek yenir tabağı anne-baba kaldırır. Sanki evin garsonu anne-baba. Ev süpürecektir anne bana süpürür, temizler toz alır, siler, odaları toplar vb… bunların karşılığında çocuğumuz ne yapmalı; ders çalışmalı, ders çalışmalı, ders çalışmalı… Yani çocuklarımız daha çok ders çalışabilsin diye garson da oluruz, temizlikçi de.

 

Çocuklarımızın ders başarını ne ile ölçeriz? Yazılı sonucu, deneme sınavı sonuçları, testlerdeki doğru yanlış sayısı, sınavlarda kaçıncı olduğu vb. Sınav puan sonucuna bakarak ne kadar başarılı olup olmadığını değerlendiririz.  Derslerinde başarılı veya başarısız deriz. Eğer başarısız ise hemen önlemler alırız. Daha çok çalışmak, özel ders, etüt vb…

 

Peki çocuklarımızın derslerinde ne kadar başarılı olup olmadıklarını ölçüp değerlendiriyoruz ama ya sorumluluklarını, kişiliklerini, özgüvenlerini ölçüp değerlendiriyor musunuz?

 

İyi bir meslek ve üniversite şart ama yetmiyor. Artık iş hayatında uyum, iletişim, üretkenlik, sorumluluklarını yerine getirebilme, empati kurabilme yetenekleri çok önemli. Bir işe girdikten sonra işteki devamlılığınız için bunlar şart.

 

Bu beceri ve yetenekleri kim kazandıracak? Okul mu, öğretmen mi? Kim?

Bunları anne-baba kazandıracak. Nasıl mı? Çok basit; kazandırmanın en kolay yollarından biri ev işlerini yaptırmakla başlar. Yaşam alanına hakim olmasını, kendi kendine kullanabilmesini sağlamlayız.

 

Odasını kendisi toplamalı, evi süpürmeli, yiyeceği yemeğin tabağını masaya o koymalı, yediği bitirdiği yemeğin tabağını o kaldırmalı. Kendisi hazırlamalı, yemeğini yemeli ve işi bittikten sonra da temizlemeye yardım etmeli. Tıpki iş hayatında istenildiği gibi.  Bir görevi yerine getirmenin sorumluluğunu yaşamalı ve sonucunda başardığını görmeli.

 

Minnesota Üniversitesi profesörlerinden Marty Rossmann tarafından yapılan araştırmaya göre; çocuklardan erken yaşlarda ev işleri yapmalarını istemek onların beceri, sorumluluk ve özgüven duygularını kalıcı bir şekilde geliştirmelerini sağlıyor.

Dr. Rossmann, 84 çocuğu anaokulunda, 10 ve 15 yaş civarlarında ve 20’li yaşlarının ortalarında olmak üzere yaşamlarındaki 4 evre boyunca izleyen uzun soluklu bir araştırmanın verilerini analiz etmiş. 3 ve 4 yaşlarında ev işi yapmaya başlayan genç yetişkinlerin, hiç ev işi yapmayan ya da ev işi yapmaya ergenlik döneminde başlayanlara göre aileleriyle ve arkadaşlarıyla daha iyi ilişkiler kurabildiklerini, daha fazla akademik ve erken yaşta kariyer başarısı kazandıklarını ve kendi kendilerine yetmeye daha fazla meyilli olduklarını bulmuştur.

 

 

Fuat Manav

Rehber Öğretmen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter
YouTube
Instagram