Ege Üniversitesi Nasıl?

Bugün sizlere 1.5 aydır öğrenciliğini yaptığım Ege Üniversitesi’nden bahsetmek istiyorum. Kafanızdaki “Ege Üniversitesi Nasıl ?” sorusunu cevaplayabilmeyi umuyorum. Şuan bu yazıyı yurdumdan yazıyorum ve 1.5 ayda farkettiğim en önemli detay önümde çok güzel bir 5 yıl var. Tercih döneminde Ege Üniversitesi(5. Tercihim) beklentilerim arasında açıkcası yoktu.Ne kampüsü hakkında bilgi sahibiydim ne de herhangi bir bilgim vardı. Ben zaten ilk 4 tercihimden biri gelir diye bekliyordum. Hayatın işleyiş tarzı işte… Şimdi keyfim çok yerinde iyiki Ege Üniversitesi tutmuş diyorum. Mezun arkadaşlarım da canlarını sıkmasınlar. Siz çok daha iyi bir yeri kazanmak için mezuna kaldınız bunu unutmayın.

Ege Üniversitesi Nasıl ? Kampüs Yapısı

Ege Üniversitesi’nin en sevdiğim yanı belki de toplu bir kampüse sahip olması. Yani kocaman bir kampüsümüz var ve tüm bölümler aynı kampüste. Tabiki bazı fakülteler birbirinden uzak ama kampüs hayatını en iyi yaşayabildiğiniz üniversitelerden biridir Ege Üniversitesi.Çoğu binası eski ama yeni yapılan fakülte binaları da mevcut.

Kampüs ikiye ayrılıyor diyebilirim.

  1. Ana Kampüs
  2. Bilgisayar Mühendisliği,Tıp,Diş Hekimliği,Hemşirelik ,İİBF,Forum Bornova ve yurtların olduğu bölüm.

Ana kampüse uzak olması gözünüzü korkutmasın en fazla 20-30 dakika yürüme mesafesiyle kampüsün her yerine gidebilirsiniz. Kampüs içinde otostop gayet yaygındır ve kampüs içi servis de vardır. Bunun harici rektörümüzün yeni uygulamaya soktuğu bisiklet uygulaması var. Çok uygun fiyata kampüs içerisindeki bisikletleri kullanabiliyorsunuz. Bu bölümler ayrıca metroya ve Küçük Park’a en yakın bölümler. (Metro Bilgisayar Mühendisliği binasının tam karşısında).

Kampüste her bölümün kendi kafesi var diyebilirim. Bu da kampüs içerisinde oturabileceğiniz bir sürü alan yapıyor ve yine hazırlık sınavında Ege Üniversitesi’ni ilk gördüğümde hissettiğim ne kadar yeşil bir kampüs olduğuydu özellikle hazırlık binası ve çevresi gayet yeşillik çam ağaçları arasında.

Ege Üniversitesi Nasıl ? Öğrenci Toplulukları

Gene okulumuzda birçok alanda aktif öğrenci toplulukları bulunuyor.Latin dans,dağcılık,fotoğrafçılık,halk oyunu,hiphop,işletme,girişimcilik,gezgin aklıma gelen sadece bazıları.(Kendi adıma: Latin Dans,İşletme,Cyber Ege topluluklarına üyeyim).

Ege Üniversitesi Nasıl ? Yemekhane

Okulumuzda 3 tane yemekhane bulunuyor. Ana kampüste 1 ve 3 numaralı yemekhane olmak üzere 2 tane diğer kampüste ise 2 numaralı yemekhane bulunuyor. Yemekhanede yemek istediğiniz günleri 1 hafta önceden gişeden para yatırıp internet üzerinden seçmek zorundasınız yoksa yemek yiyemiyorsunuz. İlk birkaç hafta zorlanabiliyorsunuz bu yüzden ama alışırsınız. Yemeklerin öğünü 3 lira ve gayet iyi neredeyse her öğün et çıkıyor vegan arkadaşlar için de vegan menü mevcut.

Ege Üniversitesi Nasıl ? Yurtlar

Kampüs içerisinde 3 tane yurt olanağı var.

  1. Egeyurt(Özel)
  2. Öğrenci Köyü(Ege Üniversitesi’nin kendi yurdu)
  3. Zübeyde Hanım Kız Kyk

Öğrenci köyünde de EgeYurt’ta da kalan herkes çok memnun. Öğrenci Köyü’nün çıkma olasılığı biraz düşük. Kız Kyk için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim tek artısı kampüs içerisinde olması.

Ege Üniversitesi Nasıl ? Sosyal Olanaklar

Gerek ulaşım(metro, otobüs) kolaylığıyla, gerek kampüs içi kafeler ile, gerek öğrenci topluluklarının aktif çalışması ve sürekli etkinlik düzenlemesi sebebiyle Ege Üniversitesi gelebileceğiniz en aktif kampüslerdendir.

Pişman olmazsınız.Kampüsümüz içerisinde Forum Bornova olması da cabası…

Umarım kafanızdaki Ege Üniversitesi Nasıl sorusunu cevaplayabilmişimdir.

 

Ekin Abalıoğlu

abaliogluekin@gmail.com

Diğer yazılarım

Tyt Ayt Youtube Kanalları ve Önerileri

Danışman Akademi’yi takip etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arşivler