DanışmanAkademi Yazarı – Seda Polat: DÜRTÜSELLİK; ”SABIRSIZ ÇOCUKLAR”

sabirsiz-cocuklar

Çocuklar yaşamlarının ilk yıllarında dürtüleri ile hareket eder, başta aile olmak üzere sosyal çevrenin etkisiyle giderek dürtülerini kontrol edebilmeyi öğrenirler. Bu nedenle acıktığında ağlayan, zaman ve mekan tanımadan rahatça hareket eden bir çocuğun yaptıkları bebeklik döneminde bizleri pek de rahatsız etmez. Henüz neden sonuç ilişkilerini düşünebilme, karşı tarafın duygularını anlayabilme ve zarar vermenin boyutunu algılayabilme bilincinde olmadıklarından, davranışlarını kontrol etme konusunda yetersizdirler.

Zaman ilerledikçe dürtüselliği ortaya çıkan çocuklar, bir eylemi gerçekleştirmeden önce o eylemin sonucunda neler olabileceğini tahmin edebilir ancak kendilerini durduramadıkları için yapılmaması gereken birçok davranışı gerçekleştirirler. Sonunu düşünmeden eyleme geçme olarak tanımlanabilecek dürtüsellik çocukların sosyal uyumunu bozan en ciddi belirti kümesidir. Genetik yapıyla aileden çocuğa taşınabileceği gibi; küçük yaşta belirlenemeyen davranışsal sınırlar çocukta dürtülerini kontrol edememeyi ortaya çıkarabilir.

sabirsiz-cocuklar

Tipik Belirtileri Nelerdir?

 • Bir davranışı gerçekleştirmeden önce sonucunu düşünmezler. İçlerinden geldiği anda istedikleri gibi davranırlar.
 • Diğer çocuklarla birlikte olduklarında oyun oynarken ya da bir etkinliğe katılırken kendi isteklerini yerine getirmeye çalışırlar.
 • Oyunun kurallarını kendileri belirler, kuralları kendilerine göre yorumlar, zaman zaman kuralları bozar ve tüm hakimiyeti ellerine almak isterler. Böyle bir durumda diğer çocuklar oldukça rahatsız olur ve oyunu bırakır ya da problem oluşmasına neden olacak hareketler yaparlar.
 • Davranışlarında korkusuzdurlar. Otoriteyi tanımaz ve otoritenin kurallarına uymazlar.
 • Sıklıkla karşısındakinin sözünü keserler. Söz almadan konuşurlar.
 • Söz ve davranışlarının ortama uygun olup olmadığını kontrol edemezler. Kurgulama düzeyleri zayıftır.
 • Sabırsız ve acelecidirler.
 • Empati becerileri zayıftır. Bu nedenle arkadaşlık kurmakta zorlanırlar.
 • Kafalarına taktıkları bir sözü, bir kelimeyi, şarkıyı günlerce hatta haftalarca tekrar edebilirler.
 • İsteklerini erteleyemezler. İstedikleri olana kadar ısrar ederler.

sabirsiz-cocuklar

Anne Babalar için Önemli Bilgiler

 • Dürtüsellik okul döneminden önce belirtilerini gösterir. Çocuğun zarar verdiğini bilmesine rağmen aynı davranışları sergilemesi, korkusuzca hareket etmesi, bütün uyarılara rağmen aynı davranışlara devam etmesi en dikkat çekici belirtilerdir. Daha önceden belirtileri gözlemlense de okul döneminde daha belirgin hale gelir.
 • Dürtüsellik teşhisi; çocuk psikoloğu, çocuk hekimi gibi uzman kişiler tarafından gerektiğinde testler kullanılarak veya bireysel görüşmelerle konulur. İlaç kullanımı, özel eğitim çalışmaları ve bireysel terapiler ile tedavi edilir.
 • Dürtüsellik tedavisinin ilk şartı aile, okul ve uzman kişi arasında işbirliğinin sağlanmasıdır. Çocuğun evde yaşayacağı zorlukların yanında, okulda arkadaşlarıyla olan ilişkilerinde de zorluklar yaşayacağından aile okul işbirliği çok önemlidir.
 • Çocukların davranışlarında ve öğrenmelerindeki zorlukları yaramazlık ya da tembellik olarak gören aileler çoğu zaman cezaya başvursalar da çocukların cezadan anlamadıklarını kısa sürede göreceklerdir. Tedavi sürecinde ailelerin davranışlarında ki yanlış tutumlar ayıklanarak bunların yerine olumlu davranışları yerleştirmek daha sağlıklı olacaktır.
 • Dürtülerini kontrol etmekte zorluk yaşayan çocuklarla iletişim kurabilmek için, bu çocukların anne, baba ve öğretmenlerinin; anlayışlı, sabırlı, özellikle duygu paylaşımına dayalı bir tutum izlemeleri oldukça önemlidir.

sabirsiz-cocuklar

SEDA POLAT

Rehber Öğretmen

Yaratıcı Drama Lideri

Akıl ve Zeka Oyunları Eğitmeni

INSTAGRAM: “heryerdekitapvar”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir