DanışmanAkademi Yazarı – Bilge Bilgi: Doğru Yere Kök Salanlardan Mısınız?

Filmi en başa saralım.

Bebek bekleyen bir aileye güzel haberler verilir. Alınacak sorumluluklar, yapılacak fedakârlıklar, baştan aşağı değişecek beslenme düzeni bir kenarda dursun. Şimdi mutluluğun tadını çıkarma zamanıdır.  Haftalar geçer, anne-baba dünyaya gelecek bireyin sağlığı, eğitimi ve mutluluğu için kaygılanmaya başlar. Karşılaşacağı güçlükler  ve yaşayacağı ülkede süregelen karanlık ebeveynleri fazlasıyla rahatsız eder.  Yeni planlar, kenara atılan bir miktar para, gelişim kitapları… Bir bir dener çıkış yollarını.
Bebek dünyaya geldiğinde etrafında pır dönen bir grup dev ile karşılaşır. Belki anlamsız gelir bunlar. Ama dünyaya gelmiştir bir kere. Aylar, ‘Emdi mi?  Kilo aldı mı? Emekledi mi? Yürüdü mü? Konuştu mu? ‘ sorularıyla hızla ilerlemiştir. Dönüp bakıldığında çocuğun gözle görünür değişimi -büyümesi- devleri tatmin etmiştir.

Toplumca arka odada unuttuğumuz bir şey vardır hâlbuki. Doğurma ve doyurmanın ötesinde düşünce doğurma ve karakter doyurma gibi noktalarda kısa bir ara verip bu konuya yönelmek. Bunlar şimdilik gözle görülür şeyler olmasa da göle görülür sonuçlar doğuracaktır.

Çocuklar hakkında kararlar verip onlar hakkında en doğrusunu düşündüğünü sanmak bir fidana can suyunu az vermek gibidir. Toprağa tutunur fakat dilediğince büyümekte zorlanır. Kökleri toprağa sımsıkı sarılırken dallarının da güçlü olmasını bekleriz. Ona; Nerede toprağa sarılmak istersin? diye sormamışızdır. Fidanı dikerken bütün inceliklere dikkat etmişizdir. Her şey olması gerektiği gibidir. Tüm ayrıntılar tamamdır. Ben daha ne yapayım? deriz. Şimdi o arka odadan gelen sese kulak verelim.

-Bozkırda zeytin yetiştirmeye çalışmak bu yaptığınız!

Filmin sonu da bu noktada değişecektir.

Yeni sahneler okulda çekilecek, öğretmenler de arka odada unutulanları gün yüzüne çıkaracaktır. Çıkarmalıdır. Hangi fidan nerede kök salacaksa o diyarlara götürmelidir. Ait olmadığı bir yere tutunmaya çalışarak boş yere başarısızlığı tatmamalıdır. Devlerin rahatsız edici ve baskıcı bakışlarından uzak kalmalıdır. Böylelikle kendinden emin olup cesurca kök salacaktır.

 

DanışmanAkademi Yazarı – Bilge Bilgi Doğru Yere Kök Salanlardan Mısınız

Peki, siz doğru yere kök salanlardan mısınız?

Ebeveynler ve öğretmenler olarak doğru yerlerde güçlü fidanlara can suyu vermek ümidiyle!

 

Bilge Bilgi

Sınıf Öğretmeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter
YouTube
Instagram