DanışmanAkademi Yazarı – Özlem Kaplan: Dediğimi Yap, Yaptığımı Yapma

Dediğimi Yap, Yaptığımı Yapma

Merhaba sevgili gençler 🙂

YKS’ye 13 hafta kala siz biricik, tertemiz, güzel ve yakışıklı gençlere seslenmek istedim.

Aslında sizin sayenizde, işim gereği, bende hep 22 yıl önceki kendi sınav maratonumu hatırlıyorum. (Ayy yaşım ortaya çıktı 🙁 amaaannn olsun, ben mutluyum, hal böyle olunca da hep genç kalıyorum :))

 

O yıllar ders çalışmak, masa başına hapsolmaz hep zor gelir, kendimden biliyorum. Gençsin, kanın kaynıyor, üstüne bir de havalar ısındıkça oturduğun yerde oturamıyorsun. Ama diğer taraftan içini kemiren bir şeyler var. Vicdanın resmen ruhunu kemiriyor.

 

O yıllarda, özellikle sınav yılında keşke bunun yerinde olsaydım, keşke şunun şartlarına sahip olsaydım gibi söylemlerde çok bulunmuştum. Çünkü onlar benim kadar çok ağır bir tempoda çalışmak zorunda değillerdi. “Oh beee dünya size güzel” der içim burkularak ders çalışmak için ayrılırdım arkadaşlarımın yanından.

 

Ama çok sonra anladım ki, aslında hiç kimse dertsiz tasasız yaşamıyormuş bu dünyada. Herkesin kendine göre zorlukları varmış… Ve sizin de adım kadar eminim ki baş etmek zorunda olduğunuz onlarca sorun vardır. Belki de bunlardan en basiti sınav olacak (ileri de anlayacaksın.)

 

Tüm yaşam zorluklarının yanında diğer taraftan şu an ki keşkelerimden biri de her boşluğumda, her molam da her tatil günümde yaptığım tek şeyin yine de dersleri ve sınavı düşünmek oluşuydu. Daha da komiği masa başına geçip ders çalışırken de gezme tozmaları düşünürdüm 🙂 Şimdi kendi öğrencilerime şunu öğütlüyorum; ders çalışıyorsan kafanı tamamen boşalt ve tam bir adanmışlıkla çalış konularını, yok gezip tozuyorsan hakkını vere vere gez toz eğlen 🙂 Bunu hep pazartesileri rejime başlayan kadınlara benzetirim. Kadın kiloludur ve zayıflamak ister, her pazartesi rejime başlar ama her başlangıç onun daha çok yemeği arzulamasına sebep olur. (Nerden bildiğimi sormayın :)) Yanı aslında ne rejim yapabilir ne de yemeden durabilir. Özetle, ya becerebiliyorsanız tam hakkıyla rejim yapın ya da ben kendimle barışığım yalanına kanıp yiyebildiğiniz kadar yiyin 🙂

 

Ben 18 yıldır bu mesleğin içerisindeyim. Ne öğrenciler geldi geçti hayatımdan, ne aklınızın ucuna gelmeyecek hayatlar gördüm ama hepsi göz açıp kapayana kadar gelip geçiyor.

Sabredebilmeye ve sevgili Danışman Muhammet hocamızın da sıklıkla kullandığı gibi ‘Mücadele Ruhu’na sahipsen her şeyin üstesinden geliyorsun bu hayatta.

 

Sorumluluklarını iyi bil, eğlenmesini bildiğin kadar. Her şeyin bir sonu vardır, bir bakmışsın sınav günü de gelip geçecek, sonra ÖZGÜRsün. Neye tamah ettiysen, neyin özlemini çektiysen nelerden mahrum kaldıysan git ne istiyorsan onu yap. Yeter ki şu süreçte yapamadıkların için sınavdan sonra vicdan azabı çekme. Elinden gelenin en iyisini yapacağıma olan inançla yazımı burada sonlandırıyorum. En kısa zamanda tekrar görüşmek üzere, iyi çalışmalar 🙂

 

Özlem Kaplan

Kimya Öğretmeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter
YouTube
Instagram