“Hangi Derse Nasıl Çalışmalı?” serisinin sekizinci dersi olan “Coğrafya Dersine Nasıl Çalışılmalı?” konulu yazımıza hoş geldiniz.

 

Sayısalların sözel, sözellerin ise sayısal olduğu için çekindiği, YGS-LYS öğrencileri tarafından “Tatlı Bela” lakabı verilmiş ve lakabının hakkını veren bir ders; Coğrafya.

Eminim ki yeni sistemde de (YKS) lakabının hakkını vermeye devam edecektir.

 

Hep sonraya bırakılan, en son halledilmeye çalışılan, “Tarihi yapıyorum da bu coğrafya nedir böyle yaa” diyerek devam eden cümleler…

 

İçerisinde ezberin olduğu, sayısal işlemlerin sıklıkla kullanıldığı hem mantığa hem genel kültüre ihtiyaç duyulan ve birden fazla yeteneği içinde bulunduran bir ders olan coğrafya’ya öğrencilerin inceden bir antipatikliğinin olmasını anlayabiliyorum. Gelin şimdi birlikte bu antipatiye bir çözüm bulalım.

Coğrafya Dersine Nasıl Çalışılmalı ?

Her şeyden önce coğrafya, görsel temelli bir derstir. Yer şekillerinden yerel saatlere kadar bütün konularda kafanızdaki görsel şemaları kullanarak yapamayacağınız neredeyse hiç soru yok gibidir. ÇRH (Çiz, Renklendir, Hatırla) ile konuları çalışırken kendinize özgü şekiller çizip, kendi anlayacağınız şekilde renklendirdiğinizde konuların hatırlanma oranının çok yüksek olduğu bilimsel olarak ta kanıtlanmış bir gerçektir zaten.

 

Coğrafya dersi ayrıntı içeren ve bölümleri arasında konu bütünlüğü olan bir ders olduğu için dersin her boyutunda aktif bir dinleyici olmak gerekir. Asıl olan atlaslarda ve duvar haritalarında bulunabilen yer adlarını çeşitli istatistiki bilgileri ezberlemek değil, coğrafi olayların sebeplerini açıklamaya ve bu sebeplerden sonuçlar çıkarmaya yönelmektir.

 

Özellikle tarih dersi için de yazdığım bir konu vardı; çok detay var ve hepsini not etmeye çalışırsanız hem çok vakit kaybeder hem de kullanışlı olmaz diye. Aynı durum coğrafya için de geçerlidir. Konunun tam olarak anlaşılması için konu anlatımlı kitaplarda uzun uzun detaylara yer verilir. Sınavda doğrudan karşınıza soru olarak gelmeyecektir fakat bilgilerin sebep sonuç ilişkilerinin kavranması için yazılmış kısımlardır. Atlamadan okuyun-çalışın fakat her zaman konunun çekirdeğine odaklanın. Kendinize ufak kartlar hazırlayarak çok önemli olan bilgileri o kartlara yazın, renkli postitlerle asın ve bir sonraki tekrarınızı hem çok hızlı hem de çok daha verimli yapın. Kısa yollar sözel derslerde hayat kurtarır.

 

Coğrafya dersinde genel soyut kavramlar az, somut kavramlar daha çoktur. Ders çalışırken günlük yaşamdan ve hayatın içinden örnekler seçmeliyiz. Bu öğrenmemizi kolaylaştıracaktır.

Coğrafya Dersine Nasıl Çalışılmalı ? Dersi Parça Parça Bölmelisiniz

Sadece konuyu dinleyip ya da okuyup anlaşıldığına karar vermemiz doğru değildir. Konuyu anlamış olmamız için konu ile ilgili soruların doğru yapılıp yapılmadığına bakmak zorundayız. Ayrıca “Hocam ben tüm konuları bitirip sonra soru çözmeye başlayacağım” diyen öğrenciler oluyor. Böyle bir hataya düşmeyin! Dersi parça parça konu konu hazmetmelisiniz ve arada durup, test tekrar test metodunu uygulamalısınız.

 

Coğrafyanda (göller, dağlar, akarsular, ülkeler, şehirler, kanallar, boğazlar, vs) lerin ezberlemenin zor olduğunu söylenir. Zamanı verimli kullanmak ve kalıcılığı artırmak için önerdiğim yöntemlerden birisi de dilsiz haritadır. Beyaz ve içi boş bir haritadan bahsediyorum. (Hocam kim uğraşacak onunla” demeyin sakın. Kuru kuruya yazıp sürekli tekrar edip ezberlemeye çalışmak çok daha büyük bir uğraştır! Şiddetle denemenizi tavsiye ediyorum.

 

Son olarak, bu dersi TYT – AYT müfredatında olduğu için değil de, hayatımızın bir parçası olduğu ve genel kültürümüzü yansıtacağı gerçeğinden hareketle çalışmalı, sevmeli ve de öğrenmeliyiz.

 

Coğrafya dersine nasıl çalışılmalı yazımızın sonuna gelirken bir sonraki “Hangi Derse Nasıl Çalışmalı” konulu yazımızda buluşmak üzere.

Sevgiyle kalın…

 

Sosyal medya hesaplarından takip ederek canlı yayınlara katılıp çizelgelerin kullanımı hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Canlı Yayınlar;

Instagram Sayfamız: Danışman Akademi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir