DanışmanAkademi Yazarı – Kevser Afyon: Çocukların Dünyasından Oyun

 yksde-son-viraj cocuklarin-dünyasindan-oyun

Oyun, çocuklar için vazgeçilmez bir yaşam biçimi ve çocukların en doğal öğrenme aracıdır. Oyun esnasında çocuklarda keşfetme ve kendini ifade etme gibi becerileri gelişirken aynı zamanda öğrenme de gerçekleşmektedir. Oyun, çocuklara duyduklarını ve gördüklerini uygulayabileceği bir alan yaratır. Bu alanda duygu ve düşüncelerini rahat bir şekilde ifade ederek istediği bazı rolleri oynamaya başlar.

 

Çocuk oyun oynarken aldığı rollerle farkında olmadan kendisini gerçek dünyaya hazırlar. Özellikle çocuklar yaşadıkları önemli olayları, arkadaşlık ve aile içi ilişkilerini oyunlarında, konuşmalarında ve davranışlarında dış dünyaya yansıtırlar. Oyun çocuğun iç dünyasını anlatabildiği en etkin yoldur. Anne, babasından şiddet gören, kardeş kıskançlığı yaşayan, anne ve babaya duyulan kızgınlık ya da öfke oyun içerisinde kendini açığa çıkarır. Çocuklar çevrelerinden aldıkları negatif mesajları, oyunda arkadaşlarına ve oyuncaklarına yansıtabilirler. Bu açıdan çocuğu ve içinde bulunduğu atmosferi tanımada oyun önemli bir araçtır. Çocuğun stresi, iç dünyasındaki çatışmaları, korkuları ve kaygıları çeşitli oyunlarla olumlu yönde çözülebilir. Çocuğun yaşadığı sıkıntılı olayların etkisinden kurtulması için oyun bir rahatlama alanı olabilir. Bu nedenle psikolojik travma geçiren çocuklarda oyun terapisi oldukça etkilidir.

 

Oyun, çocuğun kendi kişiliğini ortaya koymasında ve bazı olumlu özellikleri kazanmasında yararlıdır. Özellikle doğru davranışların pekişmesi oyun vasıtasıyla daha kolay sağlanır. Olumlu karakter özellikleri, uygun oyun ortamında artar ve pekişir. Birçok çocuk oyun aracılığı ile;

 

* Karşısındakinin duygularını anlar.

* Başkalarına saygı göstermeyi öğrenir.

*Kendi sorumluluğunu fark etmeyi öğrenir.

*Sabırlı olmayı ve kurallara uymayı öğrenir.

*Stresle baş etmeyi öğrenir.

*Problem çözme becerisi kazanır.

*Paylaşmayı öğrenir.

*Liderlik özelliklerini pekişmesini sağlayarak karakter ve kişilik gelişimini olumlu yönde pekiştirir.

 

Ayrıca, oyun çocuğa hiç kimsenin öğretemeyeceği konuları kendi deneyimleriyle öğrenmesini de sağlar ( Yavuzer, 2001). Böyle bir durumda çocuklara “kendi deneyimleriyle” öğrenmelerini sağlayacak oyun ortamları oluşturulmalıdır. Çünkü oyun; çocuğa kendini ifade edebileceği rahat bir ortam sağlarken aynı zamanda bedensel, zihinsel ve duygusal yönlerini de geliştirmesini sağlayacak bir yöntemdir.

 

Sonuç olarak; araştırmacılar ve eğitimciler çocukların yaratıcılıklarının, akademik başarılarının ve davranışlarının şekillenmesinde oyunun önemli bir yere sahip olduğunu vurgulamışlardır.

 

Albert Einstein’ nın dediği gibi ‘ Oyunlar en neşeli araştırma biçimidir.’ 

 

Kevser AFYON

Psk.Dan.ve Aile Dan.

Oyun Terapisti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir