DanışmanAkademi Yazarı – Bilge BİLGİ: Çocukları Önemseyin

Çocukları Önemseyin

Çocukları önemsemek hem onlar hem de bizler için büyük bir ihtiyaçtır. Evet, yanlış duymadınız. Bizler için de çok büyük bir ihtiyaçtır. Kendilerini değerli hissetmelerinin yanında hayata koca yürekleriyle dokunurlar.

Şimdi okuyacaklarınız geçtiğimiz günlerde yoğun duygularla yaşadığım, hayatıma yeni değerler katan, beni hem yoran hem de gücüme güç katan bir sürecin özeti. Kahramanlarım elbette çocuklarım.

Yeni başlayan bir haftanın ilk saatleriydi. Dersler, etkinlikler, paylaşımlar,oyunlar… Keyif aldığımız her şeyi yapmakla meşguldük. Derken bir grup öğrencim boğazımda bir şişlik olduğunu söyledi.  Ders arasında aynada kontrol ettim. Çevremdekilere sordum. Bizlere göre bir şişlik yoktu aslıda. Bir sonraki gün çocukların gözünden bir tarama daha yapıldı.

‘Öğretmenin boğazında kesin bir şişlik var!’

Öğrencilerimden bir tanesi yanıma geldi. Parmağıyla bir noktaya dokunup;

‘Öğretmenim sanki burada biraz daha şişlik var gibi. Bence sen doktora git. ‘ dedi.

Gözlemlerine ve o kocaman yüreklerine güvenip ertesi gün doktora gitmeye karar verdim.  Onların verdiği her tepki benim için çok önemliydi. Çocuk ne söylerse mutlaka o bir şeyin yansımasıdır dedim.

Hastaneye gidip neden geldiğimi söylediğimde ;

‘ Yani bir sebep yoktu, saddece çocuklar şişlik var dediği için geldiniz öyle mi?’ cümlesini duydum.

Ciddiye aldım. Güvendim. Her zaman olduğu gibi onları dinledim. Bana işimi,insanlığımı, sevgiyi,saflığı öğreten çocuklarımın ardından gittim.

Sonuçlar çıktığında doktorum boynumda bir noktaya dokundu. Bir önceki gün öğrencimin o küçücük parmağıyla dokunduğu noktaydı. Tiroid bezlerinde oluşmuş kendi küçük ama bize çok şey öğretecek olan davetsiz bir nodül. O an hissettiklerimi tarif edemem.  Söyleyebileceğim tek şey şu oldu;

Doğru meslekteyim.

Süreç  biyopsiler, patoloji sonuçları, tiroid kanseri teşhisi ve hızlı gelişen bir ameliyat ile ilerledi. Tedavi devam ediyor. Şanslı olduğum iki noktadan biri çocuklarımın sayesinde bunu erken fark etmek diğeriyse kalay aşılacak bir tür  olmasıydı.

Her şey yoluna girmeye başladı. Karneye yetiştim. Yaklaşık bir ay hasret kaldığım kokuları içime çektim. İşte şimdi iyileştim.

İçinde bulunduğum her an bana bir şeyler öğretti. Doğrularımı ve yanlışlarımı gördüm. Ama meslek hayatımın ilk gününden beri izlediğim yolun doğruluğundan bu süreçte emin oldum. Önemsedim. Dinledim. Hissettim. Çok sevdim.

Ebeveynler ve öğretmenler; lütfen çocukları önemseyin. Olması gerekeni yaptığımızda adımlarımız her konuda daha sağlam ve kalıcı değişikliklerle dolu olacaktır.

 

Bilge BİLGİ

Sınıf Öğretmeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter
YouTube
Instagram