DanışmanAkademi Yazarı – Fuat Manav: Çocuklar ile Etkili İletişim

çocuklar ile etkili iletişim

Çocuk yetiştirirken anne ve babaların en çok sorun yaşadıkları şey iletişimdir. Yaşanan çatışmaların ve sorunların temelinde aslında hep iletişim yatar. Çünkü doğru iletişim kurulmadığında anne-baba ve çocuk birbirini anlayamamaktadır. Sürekli çatışma, huzursuzluk, anlaşmazlık ve birbirine yabancılaşma-uzaklaşma vb…

Çocuklarla doğru iletişim kurmak çatışmaları büyük bir oranda azaltacaktır. Çünkü çocuklar da aynı yetişkinler gibi dinlenilmek, anlaşılmak, sevilmek ve değer görülmek ister. “Ben de bir bireyim ve isteklerim var, siz de beni anlayın.” Diyorlar.

Etkili iletişim için;

  • Onu dinleyin. Konuşmasına, duygularını anlatmasına izin verin. Hemen nasihatler, öğütler vermeye kalmayın. Bırakın uzun uzun konuşsun, yaşadıklarını, duygularını anlatsın size.
  • Konuşurken gözlerine bakın. Etkili iletişim için en temel kurallardan birsidir. Cep telefonunuza bakmayın, bakma bir şey ile ilgilenmeyin sadece onun ile olun.
  • Saygı ile dinleyin. Hatalı davranışlarında hemen sözünü kesmeyin bırakın duygularını, yaşadıklarını anlatmasına ve tamamlamasına izin verin.
  • Sorununu çözmesi için hemen ona tavsiyelerde bulunmayın. Ona ne yapmak istediğini sorun, nasıl bu sorununu çözmek istediğini sorun. Cevap vermesini bekleyin ve düşünüp kendi sorunu tanımlamasını ve çözüm aşamalarını bulmasını sağlayın.
  • Hemen olumsuz davranışlarını yüzüne vurmayın. Önce olumlu davranışlarının farkına varmasına yardımcı olun. Herhalde sürekli olumsuz davranış sergileyecek değildir.
  • Ona arada sırada onu sevdiğini ve güvendiğinizi hissettirin. Söylemek yerine davranışlarınızla beden dilinize bunu ona hissettirin. Çünkü sözel davranışlar yerine duygu ve davranışlarınızla bunu hissettirdiğinizde farkındalığı artacaktır.
  • Ona gün içerisinde yaşına uygun sorumluluklar verin. Yapmış olduğu her sorumluluk için dönem dönem ona teşekkür edin.
  • Sınırları aştığında mutlaka uyarın. Tabiî ki bu uyarılar rencide edici ve kırıcı olmamalı.
  • Ve sabırlı olun. Unutmayın ki; çocuklarımızın sergilediği davranışların çoğu gelip geçicidir. Sizin tepki ve davranışlarınıza göre kalıcı hale gelir veya gelip geçer.

En önemlisi ona kendisini yaşamasına izin vermenizdir. Ama sınırları aştığında mutlaka uyarıda bulunun ama kırıcı olmada.

 

Fuat Manav

Rehber Öğretmen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter
YouTube
Instagram