DanışmanAkademi Yazarı – Şengül ÖZALPAY: Çocuğunuz Yaratıcı Olsun İster Misiniz

Çocuğunuz Yaratıcı Olsun İster Misiniz

Anne- babaların en büyük isteklerinden birisi de, son derece yaratıcı ve yepyeni fikirleri olan çocuklar yetiştirmektir. Hatta sadece yeni fikirlere ve yaratıcı becerilere sahip olması ebeveynlere yetmez, çocukları tüm becerilerini aktarabilsin, rahatlıkla kendisini ortaya koyabilsin isterler. Fakat bir taraftan da bunun için neler yapmaları gerektiğini bilemeyebilirler. Öyleyse, bu yazımızda yaratıcılığın aile de nasıl gelişebileceğine değinelim… Çünkü, yaratıcılık doğuştan getirdiğimiz potansiyelimizde olmakla beraber zaman içinde geliştirilebilir veya bastırılabilir. Bu tamamen çocuklarımızı nasıl yönlendirdiğimiz ile alakalıdır.

Aile İçinde Çocukların Yaratıcılığı Nasıl Gelişir?

Her şey de olduğu gibi yaratıcılığın da temeli önce ailede atılır. Sonrasında, eğitim hayatında kurulan sosyal ilişkiler ile geliştirilir. Çocuğun içindeki yaratıcılığı ortaya koyabilmesi için, bağımsız davranabilme, duygu ve düşüncelerini ifade edebilme, risk alma, başarısızlık karşısında yılmama, meraklı ve araştırmacı olma, farklılıkları hoşgörüyle karşılama gibi sosyal becerileri kazanmış olması gerekir. Bu noktada ailelerin sergilediği tutum ve davranışlar çok önemlidir. Çocuğun dinlenmesi, ailesi tarafından teşvik edilmesi, takdir görmesi ufak gibi görünse de son derece önemli ayrıntılardır.

Çocuğun aile içinde birey olarak değer görmesi, fikrinin alınması, aile içi kararlara katılmasına ortam sağlanması onun yaratıcılığını destekleyecektir. “Sen bu konuda ne düşünüyorsun.”, “Senin fikirlerin bizim için çok önemli” gibi söylemler çocuğunuzun hem sorumluluk duygusunu hem özgüvenini geliştirecektir. Sorumluluk alma becerisi gelişmiş olan çocuklar, yaratıcı çocuklardır unutmayın… Tüm bunların yanı sıra çocuklara bolca uyaranların bulunduğu ortamlar da sunulmalı. Sürekli olarak çevresini gözlemleme ve soru sorma fırsatı verilmelidir.  Oyuncaklarını değişik şekillerde oynamaya ve kullanmaya yönlendirilmelidir. Kullanmadığınız artık materyallerle neler yapılabileceğini çocuklarınızla düşünebilirsiniz. “Sen olsan bunu başka nasıl ya da nerelerde kullanırdın?” ya da “Bundan ne yapılabilir?” gibi bir soru, çocuğun yaratıcılığını denemesine teşvik edecektir. Yaratıcı düşünceyi geliştirmek için sadece somut materyal vermeye gerek yoktur. Düşüncelerle oynamak, oynarken eğlenmekte yeterlidir.

Çocuklarınızı sabırla izleyin, asla sıkılmadan dinleyin, onların anne ve babası olduğunuz için ne kadar şanslı olduğunuzu hissettirin… Hayal dünyalarını ve yapabileceklerini asla küçümsemeyin. Özellikle geleceğe dair hayalleri ile asla alay etmeyin.  Her zaman denemelerine, gerektiği durumlarda yanlış yapmalarına izin verin. Bırakın sorunlarını kendileri çözebilsin siz onların adına sorunlarını çözmeyin, her zaman en büyük destekçileri olun yeter.

Yaratıcı, cesaretli, sorumluluk sahibi çocuklar yetiştirebilmeniz dileğiyle…

 

Şengül ÖZALPAY

Rehber Öğretmen- Aile Danışmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter
YouTube
Instagram