Danışman Akademi Yazarı – Özgür Karakaya: Bir Satranç Velisi olarak İzlenimlerim

bir_satranc_velisi_olarak_izlenimlerim

Hayatımın çocukluk dönemlerinde sokakta futbol vb oyunlar oynayarak geçti. Çok da parlak bir öğrenci değildim. O zamanlar satranç gibi zeka oyunları gündemde yoktu. Satranç ile oğlum sayesinde yaklaşık 5 sene önce tanıştım.

Oğlum kreşten geldiğinde baba ben satranç oynamak istiyorum dediğinde annesi ile göz göze geldik. İkimizde bilmiyorduk. Araştırdık bir kulüp bulduk ve bu sayede satranç hayatımıza girdi.

 

Burada satrancın bilimsel olarak kanıtlanmış soyut zekaya geliştirdiğinden derslerindeki başarıyı arttığından bahsetmeyeceğim. Son zamanlarda sükse haline gelen bu spor dalında gördüğüm olumsuzluklar üzerine değineceğim.

 

Birçok anne, baba çocuğunun sportif bir aktiviteye veya sosyal bir etkinliğe gönderir.

Neden?  Amaç çocuğun gelişimini sağlarken çocuğun çevresi ile daha iyi iletişim kurması ve sosyal yönünü daha fazla geliştirmesidir.  Ancak bazı velilerin çocuklarını sanki birer satranç ustası gibi yetiştirmeye çalıştırırken, maçlara çıkarken ‘hadi koçum alırsın bu maçı, kazan gel’ ya da çıktıktan sonra eğer yenilirse ‘sen ne kadar kafası çalışmayan çocuksun… bu hamle burada yapılır mı…’ şeklinde yaklaşımlarla aslında çocuklarının iyiliklerini isterken ne kadar kötülük yaptıklarının farkında bile değiller.

 

Sporcuların bir spor ile mücadele ettiklerinden çok sanki savaşa gönderen anne ve babalar yaşamlarının ilerleyen yaşlarında çocuklarınız olumsuz bir durumda acaba hakaret yiyecek miyim düşüncesinden uzak kalamayacağını bilmiyorlar.

 

Özgüveni gelişmeyen çocuklar yetişiyor farkında değiller.

Çünkü Satranç sporunun, diğer sporlardan daha farklı ve özel bir yeri vardır. Satranç, yaşamda var olan ve hep var olacak mücadelenin tahta üzerinde uygulanmasıdır.

Benjamin Franklin “Satranç bir tür yaşam, yaşam bir tür satrançtır.”  diyerek bu benzerliği dile getirmiş. Sayın veliler, yaşamda da satranç oyununda da esas olan mücadeledir. Satranç bir stratejik mücadele yönetimidir.

 

Sporcu velileri eğer bunun bir spor olduğunu ve 3 sonucu olduğunu, yenenin yenileni, yenilenin yeneni tebrik ettiği bir spor olduğunu önce kendilerini sonra sporcuyu bunu inandırırlarsa o zaman satranç hayatlarında gerçekte olumlu yapılar kazandırır.

Çocuklarını da ilerleyen yaşamalarında daha sistemli daha düzenli disiplinli hesaplı yani satrancın kendisine öğrettiği prensiplerde yaşarlar. Mutlu başaralı birer birey olurlar.

 

Özgür Karakaya

Biyoloji Öğretmeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir