DanışmanAkademi Yazarı – Ceren Temirel: Bir Öğretmenin Kaleminden LGS Mektubu

Bir Öğretmenin Kaleminden LGS Mektubu

Sevgili Öğrencim, bu sene çok çalıştın ve yoruldun. Sınav sistemi sürekli değişmesine rağmen yılmadan gayret ettin. Hakkını alacağından eminim. Birçok soru bankası bitirdin, deneme çözdün. Çözdüğün her soruda ya kendini takdir ettin ya da ‘‘ Bunu da öğrenmiş oldum’’ dedin. Sen her hâlükârda 1-0 öne geçmiş oldun.

 

Yaptığın hataları sakın genelleme ve kişiselleştirme. Bir sınavda hata sayın fazla olunca başarısız sayma kendini. Sınava kadar hatalarının üzerine git. Senin için geçen her zaman diliminde bilgine bilgi katmayı dene. Ama en önemlisi mutlu olmayı ve kendine güven duymayı dene. Çünkü bunu gerçekten fazlasıyla hak ediyorsun.  Eminim ki bazen sınav gününü gözünde canlandırıyorsun. Okula geldiğin o anı, sınav salonunda bekleyişini, senin gibi sınava girmeyi bekleyen gençleri… O sırada ‘‘Çok çalıştım, ya yapamazsam?tedirginliği yaşayabilirsin. Bunları düşünmek yerine daha gerçekçi düşünmeye ne dersin?

 

Evet, belki idealindeki liseye gitmek için bu sınav çok önemli. Fakat sen de bizim için çok önemlisin bunu unutma.JSınav istediğin gibi geçmediğinde kendine şunu sor : ‘‘Sen elinden geleni yaptın mı?’’ Cevabının ‘‘Evet!’’ olduğunu duyar gibiyim. Sınava kadar elinden geleni yap ve bunu kendine göster. Asıl başarı bu,bunu unutma.

 

Son olarak, elinden geleni yapacağın için, her soruyu dikkatli okuyup işaretleyeceğin için, sınav sırasında ‘‘acaba’’yı düşünmek ya da ‘‘keşke’’ demek yerine; sınava odaklanmayı tercih ettiğin için, sınav öncesi bize güçlü olduğunu gösterdiğin için ve sınav anında da güçlü olacağına inandırdığın için, sorumluluklarını üstlenip gayret ettiğin için, sınav sonucun ne olursa olsun kendine ve çevrene zaman ayırdığın için, hayatında ne yaşarsan yaşa olumlu bakabilmeyi öğrendiğin ve bu hayatta senin sağlığından başka bir şeyin önemli olmadığını fark ettiğin için, mutlu olmayı başardığın için seni şimdiden tebrik ediyorum. Hayatın sana tüm güzelliklerini sunması dileğiyle… Başarılar.

 

Ceren TEMİREL

Rehber Öğretmen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir