DanışmanAkademi Genç Yazarı – Fatma Kızıloğlu: Bir mezunun pişmanlıkları

Bir mezunun pişmanlıkları

Öncelikle hepinize merhabalar. Size bir mezun olarak benim yaşadığım ama sizin yaşamanızı istemediğim şeylerden bahsedeceğim. Bu sene istediğim bölüm gelmediği için yani devlet üniversitesi tıp fakülteleri gelmediği için mezuna kaldım.

(ygs1: 23487, ygs2: 24349, mf1: 20595, mf2: 23511, mf3: 26231, mf4: 21359)

Lys’de herkes çekerken benim nasıl geriye düştüğümü soracak olursanız bu benim ilk pişmanlığım olan lys konularının hepsini mart sonrasına bırakmam olacaktır. Ortalama bir öğrenci gibi 9, 10 ve 11. sınıfta hep okul sınavlarının haftasında ders çalıştım ama dersimi de her zaman dinlerdim ne yazık ki okul sınavına çalışmak ygs lys adına çok bir şey ifade etmiyormuş çünkü sınav haftası bitince dersi bırakıp düzenli çalışmazdım.

 

12. Sınıfa geldiğimde de bir kaygı başladı tabii ki. Bu seneye göre kaygılarım çok daha fazlaydı geçen sene. Ama ygs’ye kadar bunu en asgari düzeye getirdim bu da ygs konularımı bitirince netlerimin yükselmesiyle oldu. Ygs’ye girince ufak aksilikler yaşadım (sosyale zamanımın yetmemesi gibi. ) Böyle olunca da sonucum beklediğimin bir tık altı geldi ama yine de çekebileceğimi düşündüğüm için mezuna kalacağım hiç aklıma gelmezdi hatta mezuna arkadaşlarıma bakışım hep bir hüzünlü oluyordu 🙂

 

Lys konularının bir kez çalışmayla olmayacağını, sürekli tekrarlar gerektiğini öğrenmem için bir sene daha beklemem gerekiyormuş. Yani bu seneki adıyla Ayt’nin konularına çok daha sıkı sarılmalıyız. İstediğimiz bölüm için tabii ki de bir sene çok değil ama bu sene yaşadığım sıkıntıları bana anlatmış olsalardı geçen sene , kalan 3 ayda lys konularını iki kez belki de üç tekrar edeceğimden eminim.

 

İkinci pişmanlığımı yazacak olursam plansızlık demeliyim çünkü yukarıda bahsettiğim gibi konularımın bir kısmı yarım bir şekilde sınava girdim. Geçen sene günlük ya da aylık plan yapmaz kafama göre çalışırdım. Böyle yapmak her ne kadar kafa rahatlığı sağlasa da uzun vadede bize zarar verdiğini gördüm. Bu sene ise bitirdiğim konuları görebilmem ve soru bankalarından konu takibi yapabilmek için Muhammet hocanın (Danışman) hazırlamış olduğu konu çizelgelerini çıkardım ve böylece bitirdiğim konuları görmüş oluyorum ayrıca bitmeyen konular için de plan yapmış oluyorum.

 

Üçüncü pişmanlığım size biraz garip gelebilir. Benim geçen sene telefonum yoktu hatta lise hayatımda yoktu ama canım ders çalışmak istemediğinde özellikle de mayıs gibi, artık bitse de gitsek dediğim dönemde, bilgisayara takıldım. Bu sene telefonum var, tabii ki bu sene de hiç bakmıyorum değil ama kendimize bir sınır koyduğumuzda her şey çözülecektir. Zaten vicdanımız fazla telefon kullandığımızda konuşmaya başlıyor. Hayallerimize bu kadar az kalmışken bence vicdanımız bu konuda ses çıkarmasın ve telefon hiç bir zaman çalışamıyorum bahanesine saklanma aracımız olmasın.

 

Son olarak da çoğu öğrencinin yaşadığı arkadaş ortamı demeliyim. Özellikle bizim toplumumuzda hayır diyememe üzerine bir takım sorunlarımız var. Bunu ben de geçen sene her öğrenci gibi yenemedim. Arkadaşlarım dışarı çıkalım dediğinde hep çıktım. Bu sene bunu nasıl yendiğimi soracak olursanız evde çalışıyorum dershaneye gitmiyorum. Hiç mi çıkmıyorsun diyenlere ise hiç diyecek kadar az çıktığımı söyleyebilirim. Evet bu bir süre sonra odanızdan sıkılacağınız anlamına geliyor olabilir ama ben bunu yeni kalemler yeni kitaplar alarak ve de odamın şeklini yenileyerek çözüyorum. Artı bir fikir olarak da çok sık yapamasam da kütüphaneye gidiyorum ve o ortamı da gerçekten çok seviyorum.

 

Bu sene kazanır mıyım bilemem ama bildiğim tek bir şey var ki bu sene adına pişmanlıklarım yok denecek kadar az. Bu da vicdanımın rahat bir şekilde sınava girebilecek olmamı sağlayacaktır. Umarım sizin için faydalı bir yazı olmuştur. Hepinize bol başarılı bir sınav diliyorum. İnşallah hepimiz hayallerimize kavuşuruz. 🙂

 

Fatma Kızıloğlu

Danışman Akademi Genç Yazarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir